Čínský Alibaba prodává padělky, čelí žalobě výrobců luxusu

ČTK ČTK
16. 5. 2015 17:36
Firmy v žalobě uvádějí, že internetový prodejce bez jejich svolení inicioval výrobu, prodej i dodávky předmětů, které mají jejich ochranné známky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Mathieu Lebreton / Foter / CC BY

New York - Skupina výrobců luxusního zboží žaluje čínského internetového prodejce Alibaba Group Holding.

Výrobci tvrdí, že Alibaba vědomě umožňuje prodej padělků na svých internetových stránkách po celém světě, napsala agentura Reuters.

Mezi společnostmi, které žalobu podaly, jsou Gucci, Yves Saint Laurent a další značky pařížské firmy Kering. Požadují odškodné a soudní zákaz prodeje, protože podle nich dochází k porušování zákona o ochranné známce a k podvodu.

Firmy v žalobě uvádějí, že Alibaba bez jejich svolení iniciovala výrobu, prodej i dodávky předmětů, které mají jejich ochranné známky, a vydělává na nich. Mluvčí firmy Alibaba se ke zprávě odmítl vyjádřit.

Obavy z prodeje padělaných výrobků na stránkách patřících firmě Alibaba, včetně internetového trhu Taobao, čínskou firmu pronásledují již léta. USA přitom již v roce 2012 odstranily Taobao ze svého seznamu "neblaze proslulých trhů", kde se prodávají padělky, s ohledem na dosažený pokrok.

Nejnovější žaloba je již druhou žalobou značek ze skupiny Kering na Alibabu podanou kvůli prodeji padělků za necelý rok. První žaloba se objevila v červenci, ve stejném měsíci však byla stažena, protože divize Keringu začaly pracovat s Alibabou na vyřešení problému.

Nová žaloba mimo jiné upozorňuje na příklad údajné falešné kabelky Gucci, kterou čínský obchodník nabízí za dva až pět dolarů (až 120 korun) a slibuje, že jich má nejméně dva tisíce kusů. Skutečná stejná kabelka Gucci se podle stížnosti prodává za 795 dolarů (cca 19 tisíc korun). Alibaba byl informován, že prodejce nabízí falešný výrobek, přesto prodej dále umožňuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy