Rychlost odlesňování Amazonie se od loňska ztrojnásobila

ČTK ČTK
24. 4. 2015 20:45
Za poslední rok bylo vykáceno přes 2800 kilometrů čtverečních lesů. Úřady ale stále trvají na tom, že míra odlesňování pralesa klesá.
Amazonský prales představuje unikátní ekosystém.
Amazonský prales představuje unikátní ekosystém. | Foto: Aktuálně.cz

Brasília - Odlesňování v brazilském povodí řeky Amazonky se k letošnímu březnu v porovnání s loňským rokem téměř ztrojnásobilo. S odvoláním na vědce z brazilské nevládní organizace Imazon o tom informoval deník The Telegraph.

Podle ekologické organizace Greenpeace je přitom kácení deštného pralesa jednou z hlavních příčin vysychání brazilské krajiny. Například okolí Sao Paula nyní zažívá nejhorší sucha za posledních 80 let.

Podle Imazonu, který se snaží prosadit udržitelný rozvoj v rozlehlém a unikátním amazonském ekosystému, zmizelo jen letos v březnu v Amazonii téměř 57 kilometrů čtverečních deštných pralesů.

Loni to přitom ve stejném měsíci bylo "jen" asi 20 kilometrů čtverečních.

Celkem bylo prý od loňského srpna do letošního března vykáceno v brazilské Amazonii přes 2800 kilometrů čtverečních lesů, což představuje nárůst o více než 200 procent oproti přechozímu období.

"Extrémní události jako období sucha - jakým jsme svědky teď například na jihovýchodě (Brazílie) - budou stále častější a intenzivnější," uvedla Christiane Mazzettiová, zástupkyně projektu na ochranu Amazonie v organizaci Greenpeace. Tři čtvrtiny odlesněných oblastí přitom byly v brazilském státě Mato Grosso, v němž se nachází i významné mokřady.

Údaje, které zveřejnil Imazon, jsou v rozporu s oficiálními daty brazilské vlády z konce loňského roku. Podle nich se rozsah odlesňování Amazonie snížil o 18 procent.

Atlantický deštný prales je považován za jeden z druhově nejbohatších. Dosud ho zmizelo již asi 90 procent. V současnosti existuje v Brazílii už jen 8,5 procenta souvislých ploch pralesa nad 300 hektarů. Od roku 1988 brazilské úřady monitorují stav zalesnění pomocí satelitů. Organizace Imazon využívá programu vyvinutého společností Google.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy