Mountain View (Kalifornie) - Google poprvé v historii zveřejnil požadavky vlád - zájem mají o uživatelská data i cenzuru informací.
O osobní data nejvíce stojí Brazílie, vyžádala si je 3663krát. Na druhém místě jsou Spojené státy s 3580 požadavky, následované Velkou Británií, která měla o informace zájem 1166krát.
Společnost, i přes zákaz necenzurovaného Googlu v Číně, nezveřejnila informace o požadavcích čínské vlády. Ty jsou prý považované za státní tajemství.
Brazílie vede i v počtu požadavků o odstranění obsahu - bylo jich 291. Německo o nestandardní zásah žádalo 188krát, Indie 142krát a USA 123krát. Zveřejněná data sledují období od července do prosince loňského roku.
Informace pro každého
Populární vyhledávač spustil i webový nástroj, ve kterém je možné jednotlivé požadavky zkoumat. Google říká, že je většina žádostí zcela oprávněná.
Zpravidla je zájem o odstranění dětské pornografie či o data související s kriminálním vyšetřováním.
Vedení Googlu je přesvědčeno, že průhlednější internet povede k menší cenzuře.
Společnost v průběhu března přesměrovala Čínskou verzi vyhledávače na servery umístěné v Honkongu. Jelikož Google.hk nepodléhal cenzuře požadované čínskou vládou, došlo k zákazu stránek. Čínští uživatelé s k nim již nepřipojí.
Vyhledávací gigant ve srovnání s rokem 2002 evidoval desetinásobek vládních požadavků, počet žádajících států se ze čtyř rozrostl na čtyřicet. Zveřejněný seznam by měl být aktualizován jednou za půl roku. Česká republika se na něm zatím nevyskytuje.