Ghaně povládne opozice. Předání moci probíhá bez násilí

Zdeněk Mihalco
4. 1. 2009 17:57
Vývoj v Ghaně západní média pokládají za úspěch Afriky

Akkra - Takřka přesně před rokem opozice ve východoafrické Keni obvinila tamního dosavadního prezidenta ze zfalšování volebních výsledků. Následovala hluboká politická krize a násilnosti, které v této dosud stabilní africké zemi vedly k úmrtí stovek lidí.

Nyní panovaly obavy, aby se podobný vývoj neopakoval v západoafrické Ghaně, v zemi dosud dávané za příklad, že v afrických státech může fungovat demokracie.

Výsledky parlamentních a prezidentských voleb totiž byly mimořádně těsné a vládní strana navíc bojkotovala dodatečné hlasování v jednom z volebních okrsků. Volby byly důležité také z důvodu, že během dalšího funkčního období se začnou těžit nedávno objevené zásoby ropy na ghanském území a nová vláda a prezident tak budou hospodařit s penězi získanými těžbou.

Volební komise nakonec v sobotu vyhlásila za vítěze kandidáta opozičního Národního demokratického kongresu (NDC) Johna Attu Millse.

Dosud vládní Nová vlastenecká strana (NPP) proti průběhu hlasování protestovala s tím, že došlo v některých okrscích k porušování pravidel či zastrašování jejich přívrženců, prezidentský kandidát vládní strany Nana Akufo-Addo nicméně přiznal porážku a pogratuloval vítězi. Podle agentury AFP však rovněž prohlásil, že by strana "měla proti průběhu hlasování protestovat u soudu".

Foto: Aktuálně.cz

Zatím není jasné, zda tak NPP učiní.

Průběh voleb se prozatím obešel bez větších incidentů a násilností.

Pokud skutečně dojde k předání moci dosavadní opozici, bude Ghana jednou z mála afrických zemí, kde si bez násilností podíl na moci opakovaně a po demokratických volbách vyměňují zástupci různých politických uskupení.

Prezident chce zemi znovu sjednotit

Ihned po oznámení výsledků zaplnili ulice metropole Akkry příznivci NDC a nového prezidenta.

Atta Mills, který kandidoval již potřetí, nakonec získal 50,23 procenta hlasu - oba kandidáty dělilo jen asi 40 tisíc hlasů, přičemž hlasovalo zhruba 9 milionů lidí. Nový prezident po tvrdém volebním klání vyzval k sjednocení země a přislíbil, že bude "prezidentem všech Ghaňanů" v zemi "bez diskriminace".

Dosavadní prezident John Kufuor musí podle ústavy po dvou funkčních obdobích odstoupit z funkce ve středu, 7. ledna.
Parlamentní volby a první kolo prezidentských voleb se v Ghaně uskutečnilo 7. prosince. Vládní NPP ztratila parlamentní většinu, v úvodním kole prezidentských voleb nezískal žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů. Na konci prosince následovalo druhé kolo volby.

Příznivci opoziční strany NDC před sídlem volební komise v ghanské metropoli Akkře.
Příznivci opoziční strany NDC před sídlem volební komise v ghanské metropoli Akkře. | Foto: Reuters

O několik dní později se dodatečně - kvůli technickým problémům - hlasovalo v odlehlém okrsku Tain.Vládní strana požadovala odklad tohoto hlasování; kvůli údajné nízké bezpečnosti v oblasti. Volební komise odmítla volby odložit a NPP vyzvala k bojkotu voleb. Strana protestovala proti průběhu hlasování také v dalších regionech. Podle volební komise však žádná strana nepředložila důkazy, které by vedly k neuznání výsledků.

Také dosavadní prezident Kufour i mezinárodní společenství vyzvali k respektování volebních výsledků.

Země se potýká s chudobou

Nový ghanský prezident, čtyřiašedesátiletý univerzitní profesor Atta Mills, podezříval předešlou vládu z korupce a slíbil, že sám korupci bude potírat.

Ghana patří k významným producentům kakaa a zlata, v zemi je přesto chudoba častým jevem. Zvýšení životní úrovně by mohla přinést těžba ropy, která by měla začít v příštím roce.

 

Právě se děje

Další zprávy