Betlém - První konference Fatahu po dvaceti letech proměnila ústřední výbor palestinské organizace a posílila pozici palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, který stanul v jeho čele.
Sám čtyřiasedmdesátiletý Abbás však volá po omlazení řídícího komitétu. Slibuje si od toho totiž větší podporu na palestinské ulici.
Abbás, zvolený v sobotu jednomyslně do čela organizace, bude mít od nynějška při jednáních s Izraelem i konkurenčním hnutím Hamás ovládajícím Gazu silnější pozici.
Tomu se však určitě nebudou líbit některé nové tváře centrálního výboru, zejména bývalého předáka bezpečnostních složek PSS v Gaze Muhammada Dahlana.
Dahlan je považován nejen za zkorumpovanou figuru, ale byl ve funkci poradce pro národní bezpečnost také zodpovědný za přípravu puče proti Hamásu, který skončil drtivou porážkou Fatahu a ovládnutím Gazy Hamásem v červnu 2007.
Někteří jej také pokládají za agenta Izraele a USA.
Nástup mladších
Přijatelnější postavou pro Hamás je do výboru čerstvě zvolený padesátník Marván Barghútí, který byl hlavním protikandidátem Mahmúda Abbáse v boji o prezidentské křeslo po smrti Jásira Arafata na sklonku roku 2004.
Barghútí považovaný za pragmatika se však kandidatury nakonec vzdal. Jedním z důvodů byla skutečnost, že byl izraelským civilním soudem uznán v květnu 2004 vinným z organizování vraždy pěti Izraelců a pokusu o vraždu dalšího. Nyní si odpykává trest pěti doživotních vězení.
Celkově se do ústředního výboru dostali pouze čtyři příslušníci takzvané staré gardy, tedy Palestinců, kteří odešli po začátku izraelské okupace Gazy a Západního břehu v roce 1967 do exilu. Čtrnáct z osmnácti zvolených členů jsou tak nováčkové.
Výhodou také je, že ve výboru - až na Sultana Abú Enejna - nezasednou exiloví vůdci a jeho koordinace tak bude jednodušší.
O dalších čtyřech členech v celkem 23členného výboru (kongres jej rozšířil o dva zástupce) rozhodnou zvolení představitelé sami. Staronový šéf Fatahu Abbás v něm zasedne automaticky.
Konec gerontokracie?
Ačkoliv nikdo neočekává, že by se nyní Fatah přes noc změnil, kongres částečně kompenzoval dlouhodobou frustraci palestinské generace, která vyrůstala na Izraelem okupovaných územích a která se po návratu exilových vůdců cítila upozaděna.
„Gerontokracii" Fatahu navíc obviňovala z korupce a nedostatku pochopení pro problémy běžných Palestinců.
Symbolem této generace je právě Barghútí, jenž vedl první palestinskou intifádu z roku 1987, která se na rozdíl od té druhé vyznačovala spíše občanskou neposlušností než násilnými akcemi.
První všeobecné povstání bylo organizováno nezávisle na exilovém vedení a podle některých odborníků si právě tehdy Arafat uvědomil, že se musí s Izraelem dohodnout, nebo bude mladými Palestinci na okupovaných územích odstaven od moci.
I takzvaná "mladá generace" jsou však dlouhodobě ustavení hráči palestinské politiky a zvolení Muhammada Dahlana je pro usmíření s Hamásem jednoznačným krokem zpátky.
Vítězství… i pro Kuráju
Zřejmě největším překvapením je, že v centrálním výboru již nezasedne Ahmed Kurája, bývalý palestinský premiér a také architekt dohod z Osla z roku 1993, kterými začalo oficiální jednání Fatahu s Izraelem a které umožnily návrat exilového palestinského vedení - včetně Kuráji, Abbáse a Jásira Arafata - z exilu.
„Hnutí Fatah dosáhlo obrovského úspěchu. Není to pouze úspěch těch, kdo vyhráli, protože vyhráli všichni, nikdo neprohrál," komentoval výsledek hlasování hlavní palestinský vyjednavač s Izraelem Saíb Irikát televizi Al Džazíra.
Na rozdíl od Kuráji byl Irikát do centrálního výboru (poprvé) zvolen.
Původně bylo ohlášeno, že se konference v Betlémě, která začala minulé úterý, bude konat tři dny. Debaty o tom, kam má Fatah v budoucnu směřovat, se však protáhly. Obtížné se také ukázalo získat hlasy 300 delegátů, které Hamás nepustil z Gazy.
Fatah v úterý hlasoval také o osmdesáti delegátech ve 128členném Revolučním výboru, cosi jako parlamentu organizace. Přepočítání hlasů bude trvat jeden až dva dny.