Carville je nejen ve Spojených státech považovaný za mimořádně úspěšného tvůrce volebních kampaní. V devadesátých letech vedl tým Billa Clintona do prezidentských voleb, které v obou případech vyhrál. Pak odjel do Velké Británie pracovat pro Tonyho Blaira, který v parlamentních volbách zvítězil třikrát za sebou.
James Carville má za sebou i úspěchy v senátorských a guvernérských volbách v řadě amerických států. Například v Pensylvánii a Georgii, shodou okolností dvou klíčových státech, v nichž těsný výsledek rozhodne o novém prezidentovi nebo prezidentce. Ale především je Carville autorem známého výroku "It's the economy, stupid" neboli "Je to o ekonomice, hlupáku". Tuto větu pronesl v roce 1992, když startoval prezidentskou kampaň Billa Clintona a shrnul, na co by se měla zaměřit. Tento výrok komentátoři, politologové a historikové často citují a Carvilla skutečně proslavil.
Geniální politický stratég si je jistý, že v amerických prezidentských volbách vyhraje demokratka Kamala Harrisová, přestože průzkumy vyznívají vyrovnaně a v posledních dvou týdnech se dokonce zdá, že mírně navrch získává republikán Donald Trump.
"Od chvíle, kdy se Trump stal poprvé prezidentem, republikáni už jen prohrávají. Kongresové volby v roce 2018, pak prezidentské, v roce 2022 znovu kongresové. Trump se nepoučil a nesnažil se vytvořit širokou koalici podporovatelů, namísto toho mluví jen ke svým přesvědčeným příznivcům," napsal Carville v deníku New York Times.
Vrací se k nyní již skoro zapomenutým republikánským primárkám z první poloviny letošního roku. V Pensylvánii získala Trumpova vnitrostranická soupeřka Nikky Haleyová 158 tisíc hlasů. I když pak (nepříliš ochotně) podpořila Trumpa, podle Carvilla mnoho těchto lidí dá hlas Harrisové a při těsném rozdílu v Pensylvánii to může hrát velkou roli. Před čtyřmi lety Biden porazil Trumpa v tomto státě o 89 tisíc hlasů.
I Carville ale zaznamenal v kariéře neúspěch. V roce 2008 vedl kampaň Hillary Clintonové v primárkách Demokratické strany, nakonec ale nominaci těsně a po dlouhém souboji získal Barack Obama.
Stratég doporučuje nevěnovat velkou pozornost predikcím a sázkařským kurzům. Podle něj je ovlivňují investoři do kryptoměn, kteří mají zájem na Trumpově výhře. Před důvěrou k sázkařům varoval v podcastu Americký sen na Aktuálně.cz také amerikanista a politolog Tomáš Klvaňa, autor knihy Svět podle Trumpa.
"Sázkaři nevědí víc než ostatní. Rozhodují se na základě dojmů, které vytváří média. Realitě to vůbec nemusí odpovídat. Čísla z průzkumů se nejspíš ukážou jako mylná, volby dopadnou zřejmě překvapivě, jen nevíme, na jakou stranu," míní Klvaňa.
Carvilleovo tvrzení se pokusil využít ve prospěch Donalda Trumpa účet na sociální síti X (dříve Twitter) nazvaný Bad Hombre, který má 155 tisíc sledujících. Úplně otočil význam a napsal, že Carville očekává prohru Harrisové ve všech klíčových státech, a dokonce i v New Hampshire a Virginii. Falešný tweet zhlédlo dva a půl milionu lidí, pak mylnou informaci převzalo mnoho dalších účtů podporujících Trumpa.