Vancouver - Jak německy říct 'Přepište dějiny'? Snadno: Vancouver. Známé latinské heslo "citius, altius, fortius" zní ve Vancouveru s překvapivým germánským přízvukem.
Němci se na kanadských hrách vypnuli k výkonu, který vyvolává nadšení od Hamburku po Mnichov. Jejich výpravě se mimořádně daří závodit rychleji, výše a silněji než ostatním národním týmům.
Příjemným šokem je hlavně překvapivá vítězka obřího slalomu Viktoria Rebensburgová. Dvacetilou lyžařku, která před zlatou medailí z Whistleru nevyhrála ve Světovém poháru ani jediný závod, překřtily německé noviny na "geniální lajdačku" nebo "kuřátko ve zlatém opojení". To podle způsobu, jak se jako malé dítě radovala v cíli, či podle bezstarostného přístupu k lyžování - nesrovnatelného se slavnými, ale na olympiádě nervózními rakouskými lyžařkami.
Před posledním víkendem, v němž se rozdělí ještě patnáct sad medailí, se Němci drží na druhém místě tabulky se stejným počtem zlatých, jako mají Američané.
V tomto týdnu se dokonce poprvé v historii zimních olympiád dostali v této imaginární soutěži na úplný vrchol. Jasně: olympiáda je především soubojem jednotlivců a každá z medailí patří konkrétnímu závodníkovi (nebo štafetám či družstvům), ale vykládejte to třeba v Číně, Rusku nebo Spojených státech, pro které je vítězství v tabulce národů další medailí navíc. Možná tou nejcennější.
Smát se bude Kanada?
Německé šance předstihnout Američany v posledních třech dnech her spočívají především v závěrečném běhu mužů na 50 km, kde bude Lukáši Bauerovi zdatným soupeřem Tobias Angerer. Němci mohou bodovat i v slalomu žen. Stejně jako Šárka Záhrobská si naděje dělá Maria Rieschová.
Jenže finiš závodu o největší počet zlatých má podle předolympijských prognóz jiného favorita. Smát se může třetí vzadu - Kanada.
Pro německo-kanadsko-americký souboj na dálku budou klíčové hokej mužů, čtyřbob a týmová soutěž v ženském rychlobruslení. Prognóza AP říká, že čtyřbobům povládne tým USA, ale pozor, druhá má skončit Kanada. V týmovém rychlobruslení se čeká zlato pro Kanadu, ale stříbro Němek.
A hokej? Tam si situaci dovedeme vybavit nejlépe. Kanada jasným favoritem, ale co když ve finále znovu prohraje s Američany, jako se jí to stalo v základní skupině?
- Hořký konec. Češi prohráli s Finskem a jedou domů
- Moment, který přinesl krach. Helma, tvrdí Češi i Finové
- Slováci zaskočili obhájce, v semifinále je čeká Kanada
Pokud vše půjde podle teoretických předpokladů, vyjde z trojic uchazečů o prvenství nejlépe Kanada. V noci z neděle na pondělí (SEČ), až zhasne oheň ve Vancouveru, by měla mít na kontě šest zlatých navíc. Nyní jich má osm, ke stejnému počtu jako v případě USA a Německa Kanadu v noci na dnešek dovedly hokejistky, kouřící vítězné doutníky po finále turnaje žen.
Čína střídá Rusko
Největší poprask kvůli tabulce národů propukl v Rusku. A po porážce hokejistů ve čtvrtfinále s Kanadou spíš zesílil, protože Ovečkin, Malkin a parta kolem nich měli přiložit hojivou náplast na pošramocené ruské sebevědomí. Jenže způsob, jakým vypadli ruští hokejisté z turnaje, připomínal spíš svlékání kůže zaživa než cokoliv jiného.
Rusové nakonec neodjíždějí s prázdnou, například rychlobruslař Skobrev jim udělal radost svým úspěchem v Richmond Olympic Oval - a také za to byl odměnen, ponese vlajku během závěrečného ceremoniálu.
Jenže v Rusku se hledí hlavně na zlaté medaile. A v nich se před někdejší zimní velmoc dostala i Čína. Po Pekingu, kde zaútočili v letních hrách, se Číňané evidentně dostávají mezi špičku i na sněhu a ledu.
Příště, v Soči, s nimi Rusové musejí počítat dvakrát, i když budou sportovat doma.