Generální tajemník NATO v Kongresu varoval před "stále průbojnějším Ruskem"

ČTK ČTK
3. 4. 2019 20:42
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu v americkém Kongresu varoval před hrozbou, kterou pro Severoatlantickou alianci představuje "mnohem průbojnější Rusko". Moskvu přitom znovu vyzval, aby se vrátila k podmínkám smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Stoltenberg vystoupil jako vůbec první šéf aliance na společném zasedání obou komor Kongresu USA u příležitosti 70. výročí vzniku NATO a vysloužil si ovace ve stoje.
Generální tajemní NATO Jens Stoltenberg na schůzce ministrů zahraničí
Generální tajemní NATO Jens Stoltenberg na schůzce ministrů zahraničí | Foto: Reuters

"NATO nemá v úmyslu rozmístit v Evropě jaderné rakety," prohlásil Stoltenberg. "NATO však vždy podnikne nezbytné kroky k přesvědčivému a účinnému odstrašení," dodal.

Jak poznamenala agentura Reuters, šéf NATO svou řeč rovněž využil k obraně "nejúspěšnější aliance v historii", která je často terčem kritiky ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"NATO je dobré pro Evropu, je ale dobré i pro Spojené státy," nechal se slyšet Stoltenberg. Aliance podle něj nechce nové závody ve zbrojení. "Nechceme novou studenou válku. Ale nesmíme být naivní," dodal. "Naše aliance neexistuje 70 let jen kvůli pocitu nostalgie či sentimentu. NATO tu stále je, protože je to v národním zájmu každé z našich zemí," doplnil Stoltenberg. Debaty o odlišných postojích některých členských zemí nejsou podle něj "známkou slabosti, ale naopak známkou síly".

Generální tajemník NATO se v úterý setkal právě i s Donaldem Trumpem, který naléhá na členy aliance, aby na společnou obranu poskytovali více peněz. V této souvislosti Stoltenberg dnes uvedl, že členské státy již navýšily obranné výdaje "o miliardy".

Trump od nástupu do Bílého domu od členů NATO opakovaně žádá, aby vydávali na obranu ročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu, což nemalá část z nich včetně České republiky zatím nečiní. V úterý řekl, že by členové aliance měli platit ještě víc než dvě procenta. Loni prezident na summitu aliance hovořil o čtyřech procentech, připomněla agentura Reuters.

Stoltenbergův projev si přímo na místě vyslechl i český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se zúčastnil společného zasedání obou komor Kongresu na pozvání šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Petříček rovněž ve Washingtonu k 70. výročí založení NATO promluvil na ministerském fóru Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA). "NATO je nejúspěšnější organizací zajišťující kolektivní obranu. Aliance musí těsněji spolupracovat s EU kvůli hybridní povaze nových vojenských i nevojenských hrozeb," citovalo ministerstvo na Twitteru z Petříčkova projevu.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy