Trump pochválil členy NATO za placení příspěvků. Chce ale, aby dávali ještě více

ČTK ČTK
2. 4. 2019 21:08
Sdílení nákladů mezi členskými státy Severoatlantické aliance se o mnoho zlepšilo. Při setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem to v úterý v Bílém domě řekl prezident Donald Trump. Byl by ale rád, kdyby státy aliance vydávaly na obranu ještě víc.
Jens Stoltenberg a Donald Trump.
Jens Stoltenberg a Donald Trump. | Foto: Reuters

Trump od nástupu do Bílého domu opakovaně žádá po členských státech NATO, aby vydávaly na obranu ročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu, což nemalá část z nich včetně České republiky nečiní. V úterý řekl, že by členové aliance měli platit ještě víc než dvě procenta. Loni prezident na summitu aliance hovořil o čtyřech procentech, připomněla agentura Reuters.

Výdaje na obranu "letí vzhůru, lidé platí, takže jsem moc šťastný," řekl prezident Stoltenbergovi. Poukázal nicméně na Německo jako na stát, který podle něj neplatí do pokladny aliance spravedlivou sumu.

Stoltenberg přijel do Washingtonu na oslavy 70. výročí založení NATO. Ve středu se při této příležitosti v hlavním městě USA uskuteční schůzka ministrů zahraničí členských států aliance.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy