Generál USA: Neústupnost Izraele oslabuje Spojené státy

Roman Gazdík
18. 3. 2010 16:17
David Petraeus by zřejmě rád převedl Palestinu pod své velení
David Petraeus (vlevo) v americkém Kongresu
David Petraeus (vlevo) v americkém Kongresu | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy a Izrael oficiálně popírají, že by se jejich vztahy nacházely na nejhorší úrovni za posledních třicet let. Že však krizí procházejí, je zřejmé.

A nejde pouze o nyní tak často skloňovanou návštěvu amerického viceprezidenta Joea Bidana v Izraeli, během které Izraelci oznámili, že plánují výstavbu 1600 nových bytových jednotek ve východním Jeruzalémě.

Podle izraelského deníku Jediot Achronot a amerického magazínu Foreign Policy se totiž Američané domnívají, že izraelská neochota zastavit budování židovských osad ohrožuje postavení Spojených států v regionu i životy amerických vojáků.

Oslabuje nás to

„Začíná to být pro nás nebezpečné. To, co děláte, podkopává bezpečnost našich jednotek, které bojují v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu. Ohrožuje nás to a ohrožuje to mír v regionu," řekl dle izraelského listu Biden izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

Jediot Achronot jako své zdroje uvádí účastníky jednání mezi delegacemi, šéf kanceláře Bílého domu Emanuel Rahm však později popřel, že by viceprezident použil tak silných slov.

Joe Biden v Izraeli
Joe Biden v Izraeli | Foto: Reuters

Že však americká administrativa podobným způsobem přemýšlí, bylo zřejmé i ze středečního vystoupení šéfa amerického Velitelství Střed (CENTCOM), generála Davida Petraeuse, pod kterého vedení válek v Iráku a Pákistánu spadá.

„(Izraelsko-palestinský) konflikt podněcuje antiamerické nálady, protože USA jsou vnímány jako země stranící Izraeli. Vztek Arabů vyvolaný palestinskou otázkou omezuje sílu a hloubku amerického spojenectví s vládami a obyvatelstvem v zóně odpovědnosti (CENTCOMu) a oslabuje legitimitu umírněných režimů v arabském světě," řekl Petraeus senátorům.

Pod Velitelství Střed spadají všechny státy Blízkého východu a Střední Asie od Egypta až po Pákistán a Kazachstán. Mimo stojí pouze Izrael a palestinská území, kterými se zabývá Velitelství Evropa (EUCOM).

Palestina pod Petraeuse?

Generál řekl, že kvůli dopadu, který má izraelsko-palestinský konflikt na arabské státy, CENTCOM Palestinu a Izrael „bedlivě sleduje". Připustil také, že s dalšími vojenskými činiteli debatoval, zda by nebylo vhodné převést palestinská teritoria (ale nikoli Izrael) pod CENTCOM. Formální požadavek však do Bílého domu údajně zatím neodeslal.

Podle článku specialisty na vojenské záležitosti a výzvědné služby Marka Perryho, uveřejněného na stránkách uznávaného amerického magazínu Foreign Policy, však již Petraeus takovou žádost adresoval Sboru náčelníků generálních štábů americké armády.

Než převzal velení CENTCOM, šéfoval Petraeus americkým jednotkám v Iráku
Než převzal velení CENTCOM, šéfoval Petraeus americkým jednotkám v Iráku | Foto: Reuters

Podle Perryho, který kdysi patnáct let působil jako neformální poradce někdejšího palestinského prezidenta Jásira Arafata, poslal Petraeus 16. ledna za předsedou sboru náčelníků Michaelem Mullenem v rámci velmi neobvyklého kroku „skupinu vysoce postavených vojenských velitelů". Ta s ním otázku vlivu izraelsko-palestinského konfliktu na postavení Spojených států v arabském regionu probírala.

Šéf Velitelství Střed měl vyslat do arabských metropolí v prosinci delegaci a Mullen byl v 45minutové PowerPointové prezentaci seznámen s výsledky této cesty.

Slabá Amerika

Předsedu sboru náčelníků podle Perryho článku Petraeusovy vyslanci informovali, že "mezi arabskými vůdci roste přesvědčení, že Spojené státy se nejsou schopny Izraeli postavit a že Arabové přestávají důvěřovat slibům CENTCOMu". Prohlásili také "že izraelská nesmlouvavost týkající se izraelsko-palestinského konfliktu ohrožuje postavení USA v daném regionu".

„Kdekoliv, kam přijeli, byly zprávy dost zahanbující," řekl časopisu Foreign Policy zaměstnanec Pentagonu obeznámený s tímto brífinkem. „Amerika byla vnímána jako slabá a klesala její prestiž."

Ve svém středečním vystoupení před senátory Petraeus rovněž prohlásil, že „hodnověrná americká snaha týkající se izraelsko-arabských otázek" by pomohla v regionu omezit vliv Íránu.

Netanjahu kvůli hádce s USA už dvakrát mimořádně svolal zasedání kabinetu
Netanjahu kvůli hádce s USA už dvakrát mimořádně svolal zasedání kabinetu | Foto: Reuters

„Pokrok v otázce usmíření mezi Izraelem a Sýrií by dále mohl narušit podporu Hamásu a Hizballáhu," řekl Petraeus.

Ticho po bouři

Agentury mezitím přinesly zprávu, že zvláštní vyslanec amerického prezidenta pro Blízký východ George Mitchell by měl do regionu dorazit v neděli. Původně chtěl z Washingtonu odletět již toto pondělí, ale jeho cesta byla zrušena, dokud Izrael formálně neodpoví na požadavky USA.

Jejich obsah zveřejněn nebyl, podle izraelského serveru DEBKAfile jsou ale tři. Izrael musí do září zmrazit nejen veškerou stavební činnost v osadách na Západním břehu, jak už slíbil, ale také ve východním Jeruzalémě. Dále by měl toto moratorium prodloužil na dobu celého trvání mírových jednání a navrhnout další ústupky vůči Palestincům.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí ve středu uvedl, že Netanjahuova kancelář dosud neodpověděla, DEBKAfile však napsal, že se Netanjahu pokusil s Washingtonem smlouvat, narazil ale prý na "neprostupnou zeď".

Izraelský premiér míří příští týden do americké metropole na setkání s americkými židovskými organizacemi. Oficiální schůzky s americkými představiteli naplánovány nejsou.

Na stránce Izraelského zemského úřadu (ILA) se mezitím objevila informace o tom, že v osadě Neeve Jakov ve východním Jeruzalémě bude postaveno dalších 309 bytových jednotek.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 45 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 54 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy