Jeruzalémem zmítají nepokoje, Hamás vyzval k povstání

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 3. 2010 8:28
Jádrem posledních sporů je 1600 nových bytů pro židovské osadníky
Pokud zůstane "jen" u útoků kamením, bude to dobrá zpráva
Pokud zůstane "jen" u útoků kamením, bude to dobrá zpráva | Foto: Reuters

Jeruzalém - Násilí v ulicích Jeruzaléma se stupňuje, vůdce Hamasu vyzval k další intifiádě (ozbrojenému povstání) a vztahy Izraele s tradičním spojencem, Spojenými státy, jsou v hluboké krizi.

Takový je poslední vývoj situace na Blízkém východě poté, co Izraelci oznámili, že chtějí vybudovat na východě města 1600 nových bytů pro židovské osadníky.

V úterý musela izraelská policie zasahovat proti stovkám rozvášněných Palestinců, kteří v několika částech Jeruzaléma stavěli barikády z hořících pneumatik a kontejnerů. Pořádkové síly použily gumové projektily, ohlušující granáty a slzný plyn.

Podle Červeného půlměsíce muselo být hospitalizováno jedenadvacet Palestinců a další desítky zraněných demonstrantů byly ošetřeny na místě. Šedesát Palestinců bylo zadrženo. Na straně izraelských pořádkových sil bylo zaznamenáno patnáct zraněných.

Nepokoje už i v Jaffě

Podle reportéra agentury AFP se už první známky nepokojů objevily také mimo Jeruzalém. V arabské čtvrti města Jaffa jižně od Tel Avivu radikálové házeli kamením po autobusu, který sice poškodili, ale nikoho nezranili.

Spory o východní Jeruzalém se táhnou od roku 1967, kdy tuto oblast Izrael během šestidenní války obsadil a anektoval. Tento krok mezinárodní společenství nikdy neuznalo.

Vyhlídky na vývoj situace nejsou příliš optimistické, jeden z vůdců hnutí Hamas totiž v arabské televizi Al Džazíra vyzval všechny Palestince k dalším útokům.

„Intifiády se musí účastnit všechny složky palestinské společnosti, každý Palestinec by měl povstat…proti silám izraelské okupace," cituje ho agentura AFP.

 

Právě se děje

Další zprávy