Jeruzalémem zmítají nepokoje, Hamás vyzval k povstání

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 3. 2010 8:28
Jádrem posledních sporů je 1600 nových bytů pro židovské osadníky
Pokud zůstane "jen" u útoků kamením, bude to dobrá zpráva
Pokud zůstane "jen" u útoků kamením, bude to dobrá zpráva | Foto: Reuters

Jeruzalém - Násilí v ulicích Jeruzaléma se stupňuje, vůdce Hamasu vyzval k další intifiádě (ozbrojenému povstání) a vztahy Izraele s tradičním spojencem, Spojenými státy, jsou v hluboké krizi.

Takový je poslední vývoj situace na Blízkém východě poté, co Izraelci oznámili, že chtějí vybudovat na východě města 1600 nových bytů pro židovské osadníky.

V úterý musela izraelská policie zasahovat proti stovkám rozvášněných Palestinců, kteří v několika částech Jeruzaléma stavěli barikády z hořících pneumatik a kontejnerů. Pořádkové síly použily gumové projektily, ohlušující granáty a slzný plyn.

Podle Červeného půlměsíce muselo být hospitalizováno jedenadvacet Palestinců a další desítky zraněných demonstrantů byly ošetřeny na místě. Šedesát Palestinců bylo zadrženo. Na straně izraelských pořádkových sil bylo zaznamenáno patnáct zraněných.

Nepokoje už i v Jaffě

Podle reportéra agentury AFP se už první známky nepokojů objevily také mimo Jeruzalém. V arabské čtvrti města Jaffa jižně od Tel Avivu radikálové házeli kamením po autobusu, který sice poškodili, ale nikoho nezranili.

Spory o východní Jeruzalém se táhnou od roku 1967, kdy tuto oblast Izrael během šestidenní války obsadil a anektoval. Tento krok mezinárodní společenství nikdy neuznalo.

Vyhlídky na vývoj situace nejsou příliš optimistické, jeden z vůdců hnutí Hamas totiž v arabské televizi Al Džazíra vyzval všechny Palestince k dalším útokům.

„Intifiády se musí účastnit všechny složky palestinské společnosti, každý Palestinec by měl povstat…proti silám izraelské okupace," cituje ho agentura AFP.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy