Bombaj - Hinduisté těla mrtvých spálí a rozptýlí do řek. Část z popela největší osobnosti moderní Indie však jeho příbuzní rozprášili až dnes, přesně šedesát let po jeho smrti.
Slavnostního obřadu se zůčastnila řada významných indických osobností.
Mahátma Gándhí, politik, který prosazováním nenásilných protestů zajistil Indii nezávislost, byl 30. ledna 1948, ve věku devětasedmdesáti let, zastřelen třemi ranami z revolveru náboženského fanatika.
Popel po celé Indii
Urnu s popelem původně chtělo vystavit - vedle dalších předmětů spojených s Gándhího životem - bombajské muzeum. Pozůstalí však byli proti.
"Respektujeme přání rodiny, jeho popel tak bude rozptýlen do Indického oceánu v den šedesátého výročí jeho smrti," řekl agentuře Reuters jeden z vedoucích úředníků bombajského muzea Dhirubhai Mehta.
V urně je však pouze malá část popela ze spáleného Gándhího těla. Větší část už byla rozptýlena do indických řek.
Existují však další urny, o kterých se pravděpodobně neví. Po Gándhího smrti byl totiž popel rozdělen do desítek schránek, které byly poslány do mnoha indických měst, kde probíhaly vzpomínkové obřady.
Jedna z uren se objevila před jedenácti lety. Tehdy popel rozprášil jeden z Gándhího pravnuků do posvátné řeky Gangy. Další známá schránka s popelem se nachází v hinduistickém chrámu postaveném v Kalifornii.
Nyní objevenou urnu daroval muzeu v Bombaji indický obchodník pracující na Arabském poloostrově Bharát Narajan. Po desetiletí ji opatroval jeho otec, který byl guvernérem v západoindickém státě Gudžarat.
Druhá šance
Potomci se rozhodli, že ostatky z urny patřící bombajskému muzeu rozptýlí do moře. Přímo v Bombaji provedli obřad příbuzní Gándhího nejstaršího syna Harílala. Popel vysypala jeho pětasedmdesátiletá pravnučka Neelam Parikhová.
Syn Harílal měl s otcem vztah plný sporů. Gándhí mu zakázal studia v Londýně, roky spolu nemluvili.
Zatímco Gándhí bojoval za indickou nezávislost na britských kolonialistech, Harílal se s Brity setkával a obchodoval.
Dokonce se ani nezúčastnil pohřbu svého otce. Byl zkrátka černou ovcí rodiny, "povaleč", který se rád napil alkoholu a nakonec konvertoval k islámu.
"Rodina se rozhodla dát Harílalovým potomkům šanci, kterou nikdy neměli," citovaly indické noviny Times of India Ushaben Gokani jednu z vnuček zakladatele moderní Indie.
Podle hinduistické tradice je zvykem, že popel rozpráší právě nejstarší syn.