Fukušimské starosti Britů a polského premiéra

Václav Viták
23. 3. 2011 17:48
Británie má na ponorkách reaktory "fukušimského" typu
První jaderná ponorka třídy Astute v doku. Kvůli jadernému reaktoru ji budou asi čekat úpravy
První jaderná ponorka třídy Astute v doku. Kvůli jadernému reaktoru ji budou asi čekat úpravy | Foto: Wikimedia Commons

Londýn/Varšava - Fukušimské reaktory se staly noční můrou jaderného průmyslu i vlád v celé řadě zemí. Posledním příkladem je ta britská. Má nejen stárnoucí jaderné elektrárny, ale také flotilu stárnoucích jaderných ponorek, jež pohánějí reaktory podobné fukušimským.

Britský ministr obrany Liam Fox již v parlamentu připustil, že „jsou velmi dobré důvody" k tomu, aby nové ponorky královského námořnictva dostaly nový typ jaderných reaktorů. Ty jsou totiž „lépe zabezpečeny proti jaderné havárii".

Komodor Andrew McFarlane ve zprávě, kterou získal list Guardian, uvádí, že reaktor PWR2, který je nyní na britských ponorkách, vychází ze srovnání s těmi v nejmodernějších jaderných elektrárnách „uboze".

McFarlane, expert britského ministerstva obrany na jadernou bezpečnost, konstatuje, že u PWR2 chladící systém stejně jako u reaktorů ve Fukušimě závisí v případě nehody zcela na záložních zdrojích energie.

PWR2 používají čtyři ponorky třídy Vanguard vyzbrojené jadernými raketami Trident. Ty mají základnu ve Faslane u Glasgowa ve Skotsku. Reaktor je také na šesti ponorkách třídy Trafalgar, které postupně dosluhují.

Problémem je, že na sedm nových ponorek třídy Astute, které je nahradí, se původně měl také montovat zastaralý reaktor PWR2.

Drahá věc

Královské námořnictvo spolu s ministerstvem obrany nyní řeší, zda by neměl být nahrazen modernějším reaktorem PWR3. Ten má „pasivní chlazení", jež ho činí mnohem nezávislejším na záložních zdrojích energie.

Navíc je možno do něj vpravovat na rozdíl od jeho předchůdce PWR2 chladící médium více způsoby. PWR3 také již používá ve velké míře na svých jaderných ponorkách americké vojenské námořnictvo.

Existuje však obava, že rozhodnutí instalovat na nové ponorky jiný typ reaktoru než původně zamýšlený prodraží jejich stavbu o miliardy liber.

Bude totiž nutné částečně přepracovat plány a provést náročné a nákladné testy, aby nedošlo k nějaké konstrukční chybě.

Referendum v Polsku

Polská středopravá vláda premiéra Donalda Tuska nemusí na rozdíl od Británie řešit problémy s jadernými reaktory využívanými v ponorkách, ale i ji Fukušima obrazně řečeno „postihla".

Torzo nedostavěné jaderné elektrárny v polském Żarnowieci
Torzo nedostavěné jaderné elektrárny v polském Żarnowieci | Foto: Reuters

Tusk ve středu připustil, že v Polsku by se mohlo konat referendum o jaderné energetice.

Poláci zatím jadernou elektrárnu nemají. Chtějí však snížit závislost na fosilních palivech, především na vlastním uhlí, při jehož spalování vzniká ohromné množství skleníkového plynu oxidu uhličitého. A také na dováženém ruském zemním plynu.

Varšava proto chtěla do roku 2020 až 2022 postavit svůj první jaderný reaktor.

„Všechno mi říká, že v Polsku je velká podpora pro moderní jaderná zařízení… Nemůžeme být hysteričtí," řekl Tusk v souvislosti s Fukušimou na středeční tiskové konferenci.

„I když rozhodnutí o budoucnosti jaderného programu by na úrovni parlamentu stačilo, tyhle záležitosti nemají smysl, jestliže je společnost nepřijme," dodal však.

Devadesát procent polské energetické spotřeby pokrývají uhelné elektrárny. Pro stavbu jaderných elektráren je v Polsku podle agentury Reuters 65 procent obyvatel.

Polsko už na konci 80. let začalo u Baltského moře v Żarnowieci stavět jadernou elektrárnu, nedokončilo ji však kvůli složité společenské a ekonomické situaci a také kvůli silným protestům obyvatel.

 

 

Právě se děje

Další zprávy