Japonsko má roboty skoro všude, jen ne ve Fukušimě

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
17. 3. 2011 15:28
Jadernou krizi musejí technici zvládnout bez pomoci robotických zařízení.
Jaderná elektrárna Fukušima před havárií a po ní
Jaderná elektrárna Fukušima před havárií a po ní | Foto: Reuters

Tokio - Japonsko staví roboty, kteří hrají na housle, běhají maraton a řídí svatby. V poškozené jaderné elektrárně Fukušima však nenasadilo žádného.

Jinde v jaderné energetice jsou roboti běžně používáni. Inženýři v EU například zkonstruovali takového, který v zamořené oblasti překoná i zdi, protože je umí přelézt.

Elektrárenská společnost, jež provozuje Fukušimu, během tamní jaderné havárie nenasadila žádného.

Nezáviděníhodný a možná smrtelně nebezpečný úkol chladit reaktory a vyhořelé palivo dostali za úkol pracovníci zbytkového týmu, kteří dostávali jenom přestávky, aby se vyhnuli nadměrnému ozáření.

Jeden představitel ministerstva vědy sdělil, že ve Fukušimě je robot, který měří na místě úroveň radiace. Hidehiko Nišijamaová z japonského úřadu pro jadernou bezpečnost ale řekla: „Nemáme žádné zprávy o tom, že by tam byl používán jakýkoli robot."

Takové zařízení by ve čtvrtek, kdy se pracovníci monitorující radiaci museli stáhnout od elektrárny, protože se už příliš přehřívala, přišlo vhod.

Japonsko je proslulé nejmodernějšími technologiemi, současně však anachronicky využívá lidské pracovní síly u činností, které jsou v jiných zemích již dávno automatizovány. Spadá sem například řízení výtahů nebo systémy varující motoristy, že na silnici probíhá stavební činnost.

Jak vážné důsledky může mít nedostatečná robotizace, ukazuje nehoda, ke které došlo v září roku 1999 v Tokaimuře ležící severovýchodně od Tokia. V Japonsku patří k těm nejhorším.

Šéfové roboty nechtějí

Zahynuli při ní dva pracovníci, kteří v laboratoři vyvolali při přípravě jaderného paliva nevhodným postupem štěpnou reakci. Nedošlo k výbuchu, ale celkem 27 zaměstnanců bylo ozářeno. 

Japonsko je přitom v robotice světovou špičkou. Používá roboty k automatizaci těch nejkomplikovanějších výrobních procesů i k hledání obětí zavalených během zemětřesení.

Roboti byli nasazeni i po dvou neslavně známých jaderných katastrofách v americké elektrárně Three Mile Island a sovětském Černobylu. Určitě budou nakonec využiti i ve Fukušimě.

Všechny nebezpečné činnosti spojené s chlazením reaktorů dělají lidé
Všechny nebezpečné činnosti spojené s chlazením reaktorů dělají lidé | Foto: Reuters

Kim Seungho, který vyvíjel a konstruoval roboty pro jihokorejské jaderné elektrárny, ale říká, že omezený rozpočet a odpor vedení centrál jsou hlavní příčinou toho, že v mnoha zařízeních v Jižní Koreji a ve světě nejsou žádní roboti určení pro použití při mimořádných situacích.

„Provozovatelé jaderných elektráren nemají rádi představu, že mohou existovat havarijní situace, které by člověk nezvládl," řekl Kim, náměstek ředitele jihokorejského Výzkumného ústavu pro atomovou energii, v telefonickém rozhovoru.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy