Volební štáb odmítl médiím sdělit podrobnosti a jméno konkrétního finančního ústavu s odvoláním na "doložku o mlčenlivosti".
"Tento úvěr jsme získali ve velmi obtížných podmínkách zpřísňujících se pravidel financování volebních kampaní a neochoty bank financovat demokratický život naší země. Umožní nám v klidu přistoupit k závěrečné části kampaně," uvedl po prvních zprávách o půjčce dočasný předseda RN Jordan Bardella. Le Penová se vedení strany v září dočasně zřekla právě kvůli prezidentské kampani.
Média v souvislosti s půjčkou připomínají blízký vztah Le Penové s maďarským autoritářským premiérem Viktorem Orbánem. Ten podle některých mohl pomoci se zprostředkováním úvěru, aby podpořil úspěch podobně krajně pravicově smýšlející političky. To však strana popírá.
Orbán loni v říjnu Le Penovou přijal v Budapešti s velkou pompou a kordonem čestných hostů. O tomto víkendu se oba politici potkali v Madridu na schůzce šéfů evropských konzervativních nacionalistických stran a Orbán při té příležitosti opětovně vyjádřil podporu Le Penové v dubnových volbách.
Strana RN je vysoce zadlužená a již několik let má problémy sehnat podporu finančních ústavů. V roce 2014 získala peníze od První česko-ruské banky, která později přešla do rukou České konsolidační agentury, od které ji koupili lidé napojení podle analytiků na ruský plynárenský kolos Gazprom. Obě strany se nakonec u soudu dohodly na splácení úvěru.
Na prezidentskou kampaň v roce 2017 si RN půjčila šest milionů eur od mikrostrany Cotelec Jean-Marieho Le Pena a osm milionů eur od podnikatele Laurenta Fouchera. Tyto částky pak strana půjčila kandidátce Le Penové na prezidentskou kampaň.
Podle dnes zveřejněného průzkumu volebních preferencí společnosti Harris Interactive je Le Penová se 17 procenty na druhém místě za současným prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten by podle průzkumu v prvním kole hlasování získal 24 procent hlasů a ve druhém kole by nad Le Penovou vyhrál.