Francouzská policie likviduje uprchlickou "džungli"

Lucie Kalivodová
22. 9. 2009 13:13
Obyvatelé kempu byli nuceni nastoupit do připravených autobusů

Paříž - Francouzská policie začala likvidovat uprchlický tábor, kterému se přezdívá "džungle", nedaleko přístavního města Calais na severu země. Stovky běženců bez dokladů tu vyčkávaly na příležitost, jak se dostat nelegální cestou do Velké Británie.

V džungli žila odhadem asi tisícovka migrantů - nejčastěji z Afghánistánu, Iráku a Eritreje. Podle humanitárních organizací ale v posledních týdnech stovky uprchlíků tábor opustily, aby se vyhnuly zatčení.

Stovky příslušníků pořádkové policie CRS obklíčily nad ránem tábor ze všech stran, někteří přistěhovalci ještě snídali. Asi 150 uprchlíků v tichosti protestovalo s transparenty v rukou.

"Potřebujeme útočiště a ochranu, chceme mír," hlásaly transparenty. Řada běženců se však snažila policii blokovat, někteří vykřikovali hesla "žádné hranice, žádný národ, žádná deportace". Desítky lidí, kteří se z kempu odmítali hnout, policisté odvlekli.

Rozhodnutí uzavřít nelegální tábořiště oznámil minulý týden francouzský ministr pro imigraci Eric Besson. Ohlášené akce se účastnil i zástup novinářů, aktivistů a humanitárních pracovníků.

Obyvatelé kempu byli nuceni nastoupit do připravených autobusů a odjeli na policejní stanice. Většina z nich skončí pravděpodobně v Řecku, odkud nejčastěji do Francie přijíždějí.

Foto: Reuters

Provizorní domovy stanového městečka leží v blízkosti dálnic. Těmi projíždějí nákladní vozy čekající pak na nalodění na trajekty, které je přepraví přes Lamanšský průliv do Velké Británie.

"Šel jsem do džungle, protože jsem věděl, že tam budu moci zůstat," řekl podle britského deníku The Times šestadvacetiletý Bašír původem z Afghánistánu.

"Každou noc se zkouším dostat do Velké Británie - samozřejmě, že to je nebezpečné - ale nepřestanu to zkoušet, dokud se tam nedostanu," dodal. Bašír má v Londýně příbuzné a věří, že s jejich pomocí tam najde práci a bude moct studovat.

Besson minulý týden řekl, že běžence čekají tři možná řešení. Buď se dobrovolně vrátí zpátky do vlasti, nebo zažádají o azyl či podstoupí násilnou repatriaci. Podle jeho slov se poslední případ nebude týkat Afghánců, pokud to situace v jejich zemi nebude umožňovat.

Zásah vysvětlil ministr tím, že po několika letech klidu vzrostla v oblasti kriminalita. Úřady zasáhly proti táboru, který je u Calais nejvíce na očích. Tábořišť v širším okolí města je ale mnohem více.

Problém s nelegálními tábořišti se zhoršil v roce 2002, kdy Francie uzavřela uprchlický tábor v nedalekém Sangatte, který provozoval Červený kříž.

 

Právě se děje

Další zprávy