Londýn - Prestižní britská univerzita v Oxfordu možná prolomí mnohasetletou tradici a ustanoví svoji první zahraniční pobočku. Kvůli blížícímu se odchodu Velké Británie z Evropské unie - tzv. Brexitu - zvažuje otevření kampusu v Paříži. V pondělí o tom informoval server The Telegraph.
Nabídka přišla ze strany Francouzů. Jejich delegace se sešla se zástupci univerzity v Oxfordu minulý týden. S obdobnou nabídkou ale byly údajně osloveny i další známé britské univerzity.
Nejde přitom o první pokus Francouzů "využít" Brexitu a přetáhnout na druhou stranu Lamanšského průlivu elitní britské mozky. Už během minulých týdnů vyšlo najevo, že se snaží do Paříže nalákat například britské bankéře.
Samotné vedení Oxfordu zatím k definitivní odpovědi ohledně otevření zahraničního kampusu nedospělo. "Oxford byl napříč historií mezinárodní univerzitou a je odhodlán zůstat otevřen světu, ať vypadá budoucí politická situace jakkoli," uvedl nicméně jeho mluvčí.
Filiálky na francouzské půdě by vznikly přibližně do roku 2018 - tedy do doby pravděpodobného odchodu Spojeného království z EU. Dvouletou vyjednávací lhůtu s Bruselem chce britská premiérka Theresa Mayová spustit ještě letos v březnu.
I po Brexitu evropské peníze
Francie by mezinárodním pobočkám britských univerzit udělila francouzský právní status. I po odchodu království z EU by tak mohly nadále čerpat unijní peníze. Na evropskou pevninu by pak byla naopak "přestěhována" část britských prestižních studijních programů.
Jednání s Brity serveru The Telegraph potvrdil i bývalý vysoce postavený úředník francouzského ministerstva školství a nynější šéf evropské ESSEC Business School Jean-Michel Blanquer. Otevření mezinárodního kampusu je podle něj už rozjednáno s asociací Université Paris Seine, která sdružuje desítku pařížských vysokých škol.
Kromě toho francouzští akademici podle serveru jednají s francouzskou vládou i Evropskou komisí, která dohlíží na řadu unijních vysokoškolských projektů.
Vysokoškolští pracovníci ze Spojeného království už v minulosti varovali, že Brexit a odříznutí od evropských peněz mohou pro britské univerzity představovat "největší pohromu".