Migranti z Džungle u Calais se přemístili do Paříže, podél bulvárů postavili další desítky stanů

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 10. 2016 18:28
Po evakuaci uprchlického tábora přezdívaného Džungle na severu Francie se řada migrantů přemístila do hlavního města země. Ve stanech tak kolem živých bulvárů a kanálu na severovýchodě metropole nyní přespává zhruba 2000 a 2500 lidí, kteří většinou pocházejí ze Súdánu.
Stany migrantů v ulicích Paříže
Stany migrantů v ulicích Paříže | Foto: Reuters

Paříž - Řada migrantů z provizorního tábořiště nedaleko severofrancouzského města Calais se od začátku týdne, kdy začala evakuace tábora přezdívaného Džungle, přemístila do Paříže.

Podél živých bulvárů a kanálu v severovýchodní části metropole postavili migranti stovky stanů. Přítomnost migrantů v této pařížské oblasti není ničím novým, jejich počet ale v minulých dnech výrazně vzrostl, řekla dnes agentuře Reuters zástupkyně pařížského starosty pro bezpečnostní otázky Colombe Brosselová.

"Zaznamenali jsme velký nárůst (počtu migrantů) od začátku týdne. Za poslední dva dny naše týmy napočítaly 40 až 50 nových stanů," řekla Brosselová. Jak dodala, je jich tam nyní celkem 700 až 750.

Nárůst je značný

Znamená to, že v současnosti přespává v dané oblasti v provizorních přístřešcích kolem 2000 až 2500 osob, zatímco ještě před pár dny jich bylo zhruba 1500. Migranti většinou uvádějí, že pocházejí ze Súdánu. "Nejde o velkou početní explozi, je to ale jasný nárůst. Někteří z nich jsou z Calais, jiní z dalších míst," uvedla Brosselová.

V táboře u Calais pobývalo až 10 000 migrantů, kteří se snažili dostat do Británie. Francouzské úřady od pondělí evakuovaly téměř 5600 lidí, po ohlášení plánu vyklizení tábora uprchlo podle humanitárních organizací do širšího okolí až 3000 lidí. Ve čtvrtek zahájili dělníci v západní části areálu odklízecí práce.

Podle představitelky departementu Pas-de-Calais Fabienne Bucciové bude celá oblast někdejšího tábora vyklizena a vyčištěna nejpozději do pondělí. Brosselová zdůraznila, že je úkolem ústřední vlády postarat se o migranty z vyklizené "Džungle", nikoliv městské správy.

Paříž má v plánu otevřít dvě centra pro migranty, jejich celková kapacita ale nebude činit ani tisíc míst.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Haftarovy síly získaly zpět klíčové město na západě Libye

Síly odštěpenecké vlády polního maršála Chalífy Haftara se v neděli opětovně zmocnily klíčového města na západě Libye, které bylo od května pod kontrolou jednotek podporujících libyjskou vládu uznávanou OSN. S odvoláním na mluvčího Haftarovy armády (LNA) o tom dnes informuje agentura AP.

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už od pádu diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Haftarovy jednotky, které se opírají o podporu Egypta, Spojených arabských emirátů a Ruska, minulý rok v zahájily ofenzívu ve snaze dobýt metropoli Tripolis a svrhnout tamní vládu Fáize Sarrádže. Tu uznává OSN a podporuje ji mimo jiné Turecko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy