Podle informací palestinské vlády měla totiž již přede dvěma měsíci přistoupit Francie, jménem Evropské unie, na tajná jednání s palestinskou vládou.
Ta je tvořena pouze členy a sympatizanty radikálního hnutí Hamas.
Francie měla jednat jménem EU
"Schůzka představitelů Hamasu s francouzskými diplomaty se uskutečnila těsně po lednových volbách v Gaze," prohlásil mluvčí nové palestinské vlády Abú Zuhrí. Jména diplomatů a bližší informace o schůzce však odmítl zveřejnit.
Francouzský velvyslanec v Izraeli Gerard Araud jakákoliv jednání s Hamasem popřel.
Podle jeho slov Francie, stejně jako celá EU, nepřistoupí k jednání, dokud se představitelé Hamasu oficiálně nevzdají násilí, neuznají existenci židovského státu a nepřistoupí na dříve uzavřené smlouvy mezi Palestinou a Izraelem.
"Nemáme s Hamasem žádné kontakty a nebudeme je mít, dokud Hamas neuzná tyto tři body," dodal Araud.
Abú Zuhrí však vidí celou věc jinak. "Francii je jasné, že Evropská unie musí změnit svůj postoj k Hamasu, a souhlasili, že o tom budou jednat také s dalšími evropskými zeměmi," prohlásil.
Doposud s vítězi lednových palestinských voleb jednala pouze Moskva a Turecko.
Přede dvěma týdny se měl současný palestinský premiér Ísmaíl Haníja setkat v Gaze s indickými představiteli a dohodnout se na pokračující humanitární pomoci a navázání přímých kontaktů.
Indičtí představitelé na palestinských územích však stejně jako Francie odmítli celou věc komentovat. Vztahy Indie a Izraele byly totiž obnoveny teprve v roce 1992 a mezi oběma zeměmi panuje čilý obchodní ruch.
Izraelská vláda se však obává, že o navázaní vztahů kromě výše zmíněných států usiluje také Čína a Japonsko.
Izolace je nutná, trvají na svém Spojené státy a Izrael
Postoj Izraele a Spojených států je přesto stále odmítavý.
Jednat se prý nezačne, pokud hnutí Hamas ze své Charty neodstraní klauzuli o definitivním zničení židovského státu a nevzdá se násilí. Palestina naopak jednání podmiňuje stažením Izraele z palestinských území.
Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničí Marka Regeva nemohou úředníci vůbec jednat s vládou Hamasu.
"Nemáme styky s lidmi z Hamasu. Nebudeme se bavit ani s těmi, kteří s nimi spolupracují," prohlásil Regev.
Ministerstvo zdravotnictví však vidí věc jinak. "Jsme neustále v kontaktu. Když mluvíme o zdraví, politika jde stranou." Stejný názor má mluvčí ministerstva zemědělství. S Palestinou spolupracujeme, především kvůli ptačí chřipce.