Francie rozšířila pátrání u Réunionu. Hledá trosky MH370

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 7. 8. 2015 16:22
Malajsie ve čtvrtek potvrdila, že nalezená vztlaková klapka pochází ze stroje, který loni v březnu i s 239 pasažéry na palubě zmizel na trase Kuala Lumpur - Peking.
Žena zanechává vzkaz "naděje" na zdi v Kuala Lumpur.
Žena zanechává vzkaz "naděje" na zdi v Kuala Lumpur. | Foto: Reuters

Paříž - Francie rozšířila pátrání kolem ostrova Réunion, na jehož pobřeží se minulý týden našla část křídla ze zmizelého malajsijského letu MH370.

Po dalších případných troskách boeingu, který radary naposledy zachytily loni v březnu, budou jeden týden letadla, helikoptéry i lodě slídit na souši, ve vodě i ze vzduchu, uvedl server BBC.

Paříž to oznámila poté, co Malajsie ve čtvrtek potvrdila, že nalezená vzduchová klapka skutečně pochází z konkrétního stroje, který zmizel na trase Kuala Lumpur - Peking.

Vyšetřovatelé ale s oficiálním potvrzením stále váhají. Nález výzkumníci prověřovali ve francouzském Toulouse.

Malajsie současně požádala o další pomoc v hledání ztraceného letadla, které se podle všeho zřítilo do vln oceánu. Na palubě bylo 239 lidí.

Na pobřeží ostrova Réunion - který leží v Indickém oceánu asi 3700 kilometrů od oblasti, v níž řada týmů po ztraceném letu původně pátrala - se podle agentury Reuters našly další "podezřelé" trosky. Mezi nimi například část letadlového okénka.

Prefekt ostrova Dominique Sorain potvrdil, že ke zkoumání byly předány další nálezy. Podle australských úřadů nicméně nalezené předměty nepochází z MH370.

Nález klapky probudil rozhořčení v řadách rodinných příslušníků čínských občanů, jejichž blízcí zmizeli spolu se strojem. Rodiny obviňují Kuala Lumpur, že zatajuje informace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy