Ani kus z MH370 nemusí vést k objevu letadla, varují experti

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 31. 7. 2015 13:03
Malajsie potvrdila, že nalezený kus křídla pochází z Boeingu 777. Stroj tohoto typu se pohřešuje pouze jeden. Zkušenosti z japonského tsunami nicméně ukazují, že nalézt letadlo objev zřejmě nepomůže.
Policisté s nalezeným kusem letadla.
Policisté s nalezeným kusem letadla. | Foto: Reuters

Praha - Vztlaková klapka nalezená na východním pobřeží francouzského ostrova Réunion podnítila naděje, že se konečně objeví nové informace o ztraceném malajsijském letu MH370, který se s největší pravděpodobností loni v březnu zřítil do vod oceánu. Řada odborníků se je ale snaží krotit.

Pokud se prokáže, že kus křídla z Boeingu 777 skutečně patří zmizelému letadlu, k jeho nalezení nemusí být pátrací týmy o nic blíže.

"Dvě položky, které se do oceánu dostanou na tomtéž místě, se od sebe mohou neustále vzdalovat, až nakonec skončí úplně jinde,“ vysvětluje Nir Barnea z americké Národní oceánské a atmosférické správy.

Malajsie vyslala na ostrov Réunion tým expertů, aby tam prozkoumali nalezený úlomek letadla. Vztlaková klapka vyplavená na pobřeží ostrova je podle nich téměř jistě ze záhadně zmizelého letu MH370.
0:49
Malajsie vyslala na ostrov Réunion tým expertů, aby tam prozkoumali nalezený úlomek letadla. Vztlaková klapka vyplavená na pobřeží ostrova je podle nich téměř jistě ze záhadně zmizelého letu MH370. | Video: Reuters

Marné naděje mohou povzbuzovat i další položky, které se na plážích Reúnionu v posledních hodinách objevily. Podle serveru Sky News se jedná o pozůstatky kufru, čínskou láhev na vodu či indonéský čistící produkt.

Boeing 777 se pohřešuje jen jeden

Experti už podle agentury AFP potvrdili, že přes dva metry dlouhá vztlaková klapka z Reúnionu skutečně pochází ze stroje typu Boeing 777 – tedy stejného typu jako v případě letu MH370. V tuto chvíli se přitom jiný - než ten malajsijský s 239 lidmi na palubě - nepohřešuje.

U ostatních nálezů je ale podle australského šéfa pátrání Martina Dolana potřeba být velice opatrný. "Z toho, co víme, v případě kufru existuje mnohem méně důvodů být takto pozitivní,“ cituje ho server The Guardian.

Naděje se tak upínají zejména na nalezenou klapku. Způsob, jakým je poškozena, by navíc mohl doložit, zda se utrhla ještě ve vzduchu, případně co se s letadlem dělo. Určit, kde přesně se dostala do moře, je nicméně v podstatě nemožné. Dokládají to například zkušenosti po japonském tsunami z roku 2011.

Věci z poničeného japonského pobřeží voda začala vyplavovat na přelomu let 2011 a 2012, od té doby se objevily už v mnoha zákoutích Pacifiku – od jihovýchodní Asie, přes Aljašku až po Mexiko. Jejich příliv přitom stále nekončí.

"I na malém prostoru se mohou proudy rozcházet do mnoha směrů,“ potvrzuje Barnea.

Například letos v dubnu k pobřeží USA dorazila desetimetrová loď, která podle biologů – zkoumajících trup plavidla – musela pocházet právě z japonských pobřežních vod. S ustupující vlnou tsunami se tehdy do oceánu dostala asi třetina ze čtyř a půl milionu sutin z pustošeného japonského pobřeží, připomněl australský server Sunday Morning Herald.

Těžším věcem, které se nepotopí, přitom může cestování i na krátkou vzdálenost trvat celé měsíce. Ostrov Réunion se nachází asi 3800 kilometrů od oblasti, na kterou se po záhadném zmizení letadla zaměřily pátrací týmy v čele s Austrálií.

Vyšetřovatelé doufají, že se objeví další kusy

Vyšetřovatelé ale i tak doufají, že by se mohly objevit další "užitečné kusy" přímo z letounu. Mohly by jim totiž pomoci vystopovat, zda neselhaly ve své funkci.

"Když najdeme takovéto věci, jsme schopni vyšetřit, jestli se stejné nebo podobné vyrobené díly dostaly pod drobnohled už v minulosti,“ řekl agentuře Reuters australský právník Joseph Wheeler zastupující příbuzné zmizelých lidí z Malajsie.

Na základě úmluvy z Montrealu mají v tomto případě rodiny čas až do března 2016, aby vyplnily případnou žalobu. "Pokud bude existovat důkaz, že chyba byla na straně letounu, je dost možné, že to může spustit vlnu soudních pří z celého světa, zejména z Malajsie a Číny," řekl Wheeler.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy