Francouzi zkoumají křídlo z Réunionu, výsledek bude do týdne

ČTK ČTK
5. 8. 2015 16:47
Spekuluje se, že kus křídla je ze zmizelého malajsijského letu MH370.
Pláž na ostrově Réunion, na které se minulý týden našla část křídla.
Pláž na ostrově Réunion, na které se minulý týden našla část křídla. | Foto: Reuters

Toulouse - Letečtí experti začali ve středu odpoledne ve speciální laboratoři u francouzského města Toulouse zkoumat, zda nedávno nalezený kus křídla pochází z více než rok pohřešovaného malajsijského letadla.

Výsledek analýz úlomku, který se našel před týdnem na ostrově Réunion v Indickém oceánu, se očekává v příštích sedmi dnech.

Asi největší záhada civilní letecké dopravy v dějinách začala loni 8. března, když Boeing 777 letecké společnosti Malaysia Airlines, let MH370, zmizel z radarů krátce po startu z Kuala Lumpur. Na jeho palubě bylo 239 lidí, kteří podle všeho zahynuli, když stroj z dosud nejasných příčin nejspíš havaroval a spadl na neznámém místě do moře.

Specialisté podle agentury AFP začínají ve vojenské laboratoři na jihozápadě Francie analýzu fragmentu stroje ověřením povahy předmětu a zjišťují, jakému letounu patří. Využívají přitom zejména kontrolu zjištěného sériového čísla a plány vyžádané od výrobce, zjistí použitý materiál a výrobní postup. Užitečné informace může poskytnout také analýza barevných stop.

Datum, kdy by měly být výsledky expertizy sděleny, oficiálně známo není. Australský vicepremiér Warren Truss ve středu ale podle AFP řekl, že malajsijské a francouzské úřady by mohly prohlášení týkající se původu nalezeného úlomku křídla učinit během týdne.

Příčina katastrofy zřejmě zůstane neodhalena

"Z faktického hlediska je téměř jisté, že jde o let MH370, ale hledají se právně relevantní důkazy," řekl dnes na toto téma rozhlasové stanici RTL francouzský specialista na bezpečnost letecké dopravy Xavier Tytelman.

Vážně se ale pochybuje o tom, že se zjistí příčina katastrofy, zda byl letoun zničen za letu, či se rozbil o mořskou hladinu. "Vzhledem ke skromné velikosti úlomku (zhruba dva metry čtvereční) nic nenasvědčuje tomu, že na konci této analýzy se bude vědět, co se stalo," citovala AFP zdroj blízký vyšetřování.

Zkoumání kusu trosky v laboratoři francouzského ministerstva obrany v toulouském předměstí Balma se účastní kromě francouzských specialistů rovněž odborníci z Malajsie, jejíž letecké společnosti stroj patřil, dále z Číny, jejíž občané v letadle cestovali, a ze Spojených států, včetně zástupců výrobce letounu, firmy Boeing. Přítomni jsou prý také australští experti.

 

Právě se děje

Další zprávy