Honba za MH370. Lidé na Reúnionu pátrají po úlomcích letadla

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2015 15:50
Podle místní rádiové stanice se v neděli našel druhý úlomek - velký kovový objekt, který by mohl být dveřmi z MH370. Podle úřadů šlo o planý poplach.
Pláž na ostrově Réunion, kde byly nalezeny kusy letadla.
Pláž na ostrově Réunion, kde byly nalezeny kusy letadla. | Foto: Reuters

Saint-Denis (Réunion)/Toulouse - Indický oceán vyplavil na pláž ostrova Réunion druhý úlomek, který by podle místního rádia mohl být dveřmi z pohřešovaného malajsijského letadla.

Podle malajsijského představitele zodpovědného za civilní letectví se ale z nalezeného předmětu vyklubal kus žebříku, který se zmizelým letadlem nemá nic společného.

"(...) přečetl jsem si v médiích o tom, že (nový úlomek) byl součástí dveří. Ale u expertů na letectví a u odborníků v terénu na ostrově jsem si ověřil, že to byl jen domácí žebřík," řekl Azharuddin Abdul Rahman agentuře AP.

Honba "za pokladem"

Taktéž policie z Reúnionu v neděli ráno informace o nálezu odmítla. "Nevěřte všemu, co slyšíte v rádiu."

Komunikační důstojník Rene Bouvee z metropole Saint-Denis - nedaleko které se v neděli dotyčný kovový předmět s nápisi v cizím jazyce našel - nicméně posléze uvedl, že dotyčný objekt je právě analyzován, napsal server The Telegraph.

Podle AFP na ostrově vypukla "honba za pokladem" v podobě možných úlomků z MH370. Své nálezy lidé ukazují četníkům na plážích či rovnou odnášejí na policejní strážnice, ale zatím se žádný další úlomek objevit nepodařilo.

Nalezenou část křídla zkoumá Francie

Předchozí nález, dvoumetrový úlomek objevený na pláži u města Saint-André na východě ostrova, už byl přepraven do speciální laboratoře u francouzského Toulouse. Experti potvrdili, že se jedná o část křídla z Beingu 777 - tedy ze stejného typu letadla, jaké zmizelo loni v březnu na trase z Kuala Lumpuru. Nyní mají určit, zda úlomek pochází přímo z tohoto konkrétního stroje. Zkoumání má začít ve středu.

Malajsijský ministr dopravy Liow Tiong Lai uvedl, že ke zkoumání úlomku se připojí i experti z Malajsie, Číny a USA, včetně pracovníků společnosti Boeing.

Více než dva metry dlouhý úlomek, který byl zřejmě vztlakovou klapkou křídla, objevili ve středu na Réunionu pracovníci firmy pověřené čištěním pobřeží.

Trosky tam mohly ležet měsíce

Britský list The Daily Telegraph s odvoláním na ostrovany napsal, že trosky letounu byly možná na Réunion vyplaveny už před třemi měsíci, ale souvislost s pohřešovaným malajsijským boeingem si lidé neuvědomili. Nicolas Ferrier, uklízející na plážích, tvrdil, že počátkem května našel modré sedadlo, které ale jako jiné nálezy spálil.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines zmizel z radarů loni 8. března krátce po startu z Kuala Lumpuru. Na palubě letadla bylo 239 lidí, kteří podle všeho zahynuli, když stroj z dosud nejasných příčin nejspíš havaroval a spadl na neznámém místě do moře.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy