Po dnešní schůzce kabinetu, který se touto otázkou zabýval, to oznámil předseda vlády Dominique de Villepin.
Omezení se týká osmi středoevropských a východoevropských členských států, včetně České republiky a Slovenska.
Některé obory potřebují pracovní síly
Francouzský premiér uvedl, že odstranění restrikcí se bude týkat nejdříve některých pracovních oborů, kde má Francie problémy se získáváním pracovních sil.
Francie musí podobně jako další "staré" země EU, které přechodné omezení vstupu na svůj pracovní trh zavedly, oznámit své rozhodnutí ohledně jeho dalšího uplatňování do konce dubna.
Stručné komuniké úřadu předsedy vlády neupřesňuje obory, kterých by se postupné uvolňování mohlo týkat. Francouzské instituce a sdělovací prostředky se běžně zmiňují o potížích při získávání pracovních sil v oborech, které jsou pro Francouze neatraktivní kvůli povaze práce, pracovní době anebo nízkým mzdám. Jde hlavně o stavebnictví, veřejné práce, hotelnictví a restaurace, zdravotnictví (zde jde hlavně o zdravotní sestry), pečovatelské služby a další služby v domácnosti, případně o dopravu. Z oborů vyžadujících vysokou kvalifikaci je to jen informatika.
Podle studie Národní agentury pro zaměstnanost nebylo koncem roku 2003 ve Francii v těchto oborech přes tehdejší devítiprocentní nezaměstnanost pokryto 300.000 pracovních míst.
Omezení volného pohybu většinou trvá
Omezení volného pohybu pracovních sil z většiny nových členských zemí EU zavedlo při jejich vstupu v roce 2004 dvanáct z patnácti předchozích členských států. Výjimku tvořily Irsko, Británie a Švédsko. V minulých dnech oznámily úmysl se k nim připojit Finsko, Portugalsko a Španělsko. Naopak Německo a Rakousko chtějí omezení zachovat. Jeho maximální doba je sedm let, tedy do roku 2011.
Postoj Francie je ovlivněn nynější situací na jejím pracovním trhu. Nezaměstnanost přes určité snížení v posledních měsících stále dosahuje 9,6 procenta a mezi mladými lidmi je dvaapůlkrát vyšší. Obavy z údajného ohrožení pracovních míst v zemi kvůli hypotetickému příchodu lidí z nových členských zemí EU sehrály určitou roli také při loňském referendu, ve kterém Francouzi odmítli navrhovanou ústavu EU.
Nové země unie, jichž se omezení týká, se soustavně domáhají jeho zrušení. Poukazují hlavně na nepříznivé politické důsledky pocitu svých občanů, že jsou v EU "lidmi druhé kategorie".
Čeští představitelé při návštěvách Francie opakovaně zdůrazňovali, že Češi už kvůli své tradičně slabé mobilitě nepředstavují pro francouzský trh práce žádné ohrožení. Roli zde hrají také celkově slabé znalosti francouzštiny.