reklama
 
 

Francie se nestarala o ovzduší v Paříži, obyvatelům ale soud odškodné nepřiznal

25. 6. 2019 22:18
Francouzský stát se v uplynulých letech nedostatečně staral o kvalitu ovzduší v okolí Paříže. Rozhodl tak správní soud, který dal zapravdu ženě, jež stát zažalovala kvůli zhoršujícím se problémům s onemocněními dýchacích cest. Její žádost o odškodnění ale soud odmítl, informovala agentura DPA.

Na soud se obrátila žena, která dříve se svojí dospívající dcerou žila v Saint-Ouen na severu Paříže, kolem něhož vede městský okruh. Tvrdí, že léta trpěla nemocemi dýchacích cest, které se postupně zhoršovaly.

"Opakovaně jsem mívala záněty průdušek. Lékaři mi předepisovali antibiotika, ale ta nepomáhala," citoval 52letou Faridu britský The Guardian. Její dcera jako maličká měla záněty průdušek, později astma. Lékař Faridě před třemi lety řekl, že za jejich potíže může znečištěné ovzduší, a doporučil, aby se přestěhovaly. Matka s dcerou si našly nový domov v Orléansu a jejich problémy prý zmizely.

Správní soud v Montreuil došel k závěru, že limitní hodnoty pro určité škodliviny byly v regionu, kde Farida dříve žila, opakovaně překračovány a že stát proti tomu nepodnikl dostatečné kroky. Nicméně Farida a její dcera podle rozsudku nemají nárok na odškodnění, protože nebylo prokázáno, že jejich zdravotní problémy přímo souvisejí s nedostatečnými opatřeními ze strany státu proti špatnému ovzduší.

Francouzská média připomínají, že šlo o první proces, který proti státu kvůli mizerné kvalitě ovzduší vedli jednotlivci. "Jde o premiéru pro oběti znečištěného ovzduší," řekl Faridin advokát. "Od nynějška musí stát přijímat efektivní opatření proti znečištění ovzduší," dodal.

Podle organizace Ekologie bez hranic každoročně kvůli špatné kvalitě vzduchu ve Francii předčasně zemře 67 000 lidí.

autor: ČTK | 25. 6. 2019 22:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama