Francie se nestarala o ovzduší v Paříži, obyvatelům ale soud odškodné nepřiznal

ČTK ČTK
25. 6. 2019 22:18
Francouzský stát se v uplynulých letech nedostatečně staral o kvalitu ovzduší v okolí Paříže. Rozhodl tak správní soud, který dal zapravdu ženě, jež stát zažalovala kvůli zhoršujícím se problémům s onemocněními dýchacích cest. Její žádost o odškodnění ale soud odmítl, informovala agentura DPA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Na soud se obrátila žena, která dříve se svojí dospívající dcerou žila v Saint-Ouen na severu Paříže, kolem něhož vede městský okruh. Tvrdí, že léta trpěla nemocemi dýchacích cest, které se postupně zhoršovaly.

"Opakovaně jsem mívala záněty průdušek. Lékaři mi předepisovali antibiotika, ale ta nepomáhala," citoval 52letou Faridu britský The Guardian. Její dcera jako maličká měla záněty průdušek, později astma. Lékař Faridě před třemi lety řekl, že za jejich potíže může znečištěné ovzduší, a doporučil, aby se přestěhovaly. Matka s dcerou si našly nový domov v Orléansu a jejich problémy prý zmizely.

Správní soud v Montreuil došel k závěru, že limitní hodnoty pro určité škodliviny byly v regionu, kde Farida dříve žila, opakovaně překračovány a že stát proti tomu nepodnikl dostatečné kroky. Nicméně Farida a její dcera podle rozsudku nemají nárok na odškodnění, protože nebylo prokázáno, že jejich zdravotní problémy přímo souvisejí s nedostatečnými opatřeními ze strany státu proti špatnému ovzduší.

Francouzská média připomínají, že šlo o první proces, který proti státu kvůli mizerné kvalitě ovzduší vedli jednotlivci. "Jde o premiéru pro oběti znečištěného ovzduší," řekl Faridin advokát. "Od nynějška musí stát přijímat efektivní opatření proti znečištění ovzduší," dodal.

Podle organizace Ekologie bez hranic každoročně kvůli špatné kvalitě vzduchu ve Francii předčasně zemře 67 000 lidí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy