Schůzka odborových předáků s premiérem Villepinem skončila nezdarem. Řešení se najít nepodařilo.
Další jednání s vládou odmítá i většina představitelů studentských organizací. A to do té doby než premiér odvolá svůj plán na řešení nezaměstnanosti v zemi a kontroverzní smlouvu prvního zaměstnání.
Premiér Villepin ustoupit nehodlá
Již v úterý má přitom Francii zachvátit další vlna stávek, které společně plánují hlavní odborové a studentské organizace. Podle francouzských médií může právě jejich rozsah určit další vývoj sporu, který přivedl zemi do další krize jen několik měsíců po incidentech na předměstích.
Právě tam se pokračující násilnosti pomalu stávají noční můrou. Podle starostů většiny předměstí se pořádkové síly chovají příliš měkce.
Policie naopak argumentuje tím, že zdrženlivost je na místě, protože případný tvrdý zásah by mohl působit jako roznětka většího výbuchu. Hlasy žádající rozhodnější postup se však množí.
Podle francouzského tisku je násilí většinou dílem band, které nemají s manifestanty nic společného a z nichž mnohé přicházejí z předměstí, jež byla dějištěm podzimních incidentů.
Protesty jsou záminkou k násilnostem
Nynější protesty jsou pro tyto skupiny jen záminkou k dalším útokům. Mladíci přicházejí vyzbrojeni železnými tyčemi a baseballovými pálkami, okrádají manifestující i další chodce, napadají fotografující novináře a ničí auta a výlohy obchodů, tvrdí tisk.
Zároveň se znovu přiostřuje situace i na samotných předměstích, jak o tom svědčí třeba páteční tříhodinové řádění asi 150 mladých lidí v Saint-Denis na okraji Paříže.
"Starostové předměstí se bojí, že se vrátí podzimní noční můra," napsal list Le Parisien.
Deník France soir zase citoval sociologa Michela Fizea, podle kterého chtějí tito mladí lidé svým násilím ukázat, že od podzimu se pro ně nic nezměnilo. "Stupeň jejich podráždění a beznaděje je takový, že mají pocit, že už nemohou nic ztratit," řekl Fize.