Noc č.14: Francii se opět o něco ulevilo

Redakce ZAH
10. 11. 2005 10:38
Paříž - Druhou noc po sobě prožila francouzská města v relativním klidu. I tak ze středy na čtvrtek shořelo po celé zemi dalších 394 aut.

Prohlédněte si: Francouzská rebelie v INTERAKTIVNÍ GRAFICE

V chudých čtvrtích Paříže, kde násilnosti před dvěma týdny začaly, bylo zklidnění situace nejmarkantnější. Ubylo poničených domů a aut, stejně jako zatčených radikálů, kteří podle vlastních slov útoky protestují proti neúnosné sociální situaci přistěhovalců.

Radnice nemusela využít ani Zákaz vycházení, na předměstí Seine-saint-Denis byla dokonce rozpuštěna krizová policejní jednotka.

V regionech, kam se nepokoje v posledních dnech přelily, byla situace napjatější. V Nice, Cannes Rouen nebo Le Havre úřady zakázaly mladým vycházet v noci z domu. Východní čtvrti Lyonu byly kvůli poničeným rozvodům více než dvě hodiny bez elektřiny.

Podrobné zpravodajství o nepokojích: ČTĚTE ZDE

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy