Francie, demonstrace a "hlavy v písku"

David Koubek a Reuters
24. 3. 2006 17:00
Paříž - Francouzi se nechtějí měnit. Nemají ale jinou šanci, reaguje majitel továrny na deštníky Jean Piganiol na studentské protesty. Uvnitř: ANKETA, VIDEO
Auta v Paříži znovu v plamenech. Tentokrát ale protestují především studenti. Staví se proti nové pracovní legislativě, která měla paradoxně pomoci hlavně mladým nezaměstnaným imigrantům, kteří se podíleli na velkých nepokojích loni na podzim
Auta v Paříži znovu v plamenech. Tentokrát ale protestují především studenti. Staví se proti nové pracovní legislativě, která měla paradoxně pomoci hlavně mladým nezaměstnaným imigrantům, kteří se podíleli na velkých nepokojích loni na podzim | Foto: Reuters

Francouzští studenti jsou kvůli nové pracovní smlouvě už téměř měsíc ve stávce. Ve třech čtvrtinách z 84 univerzit se odmítají účastnit výuky, protestují v ulicích a tvrdí, že brání svá sociální práva, která chce pravicový premiér Dominique de Villepin omezovat.

Premiér se s odbory nedohodl, čeká se stávka

Na jejich stranu se postavily i odbory, které tvrdí, že Villepinův návrh "smlouvy prvního zaměstnání" je útok na sociální práva a jistoty. Na příští úterý proto vyhlásily v celé Francii generální stávku.

Zástupci odborových centrál se na dnešní schůzce s premiérem Villepinem na ničem nedohodli, premiér ji pouze označil za "důležitý první krok" , ale potvrdil, že nechystá plán nové pracovní smlouvy stáhnout.

Kontroverzní smlouva proti deštníkům z Číny

Jean Piganiol, který se svou 122 let starou továrnou Parapluies Piganiol stále obtížněji odolává konkurenci levných deštníků z Číny, ale vidí věc úplně jinak.

"Politici, ať už nalevo nebo napravo, odmítají říct lidem pravdu," tvrdí Piganiol a říká, že Francie se musí v dnešní globální konkurenci změnit. Nová smlouva prvního zaměstnání (CPE), která prodlužuje zkušební dobu u lidí do 26 let na dva roky, je podle něj součástí této nezbytné změny.

Infobox

FRANCIE VČERA:

  • V Paříži protestovalo až 450 tisíc lidí.
  • Nasazeno bylo 3000 policistů a četníků.
  • Zraněno bylo nejméně 27 policistů a 33 dalších lidí, z nichž jeden student těžce.
  • Policisté zatkli 420 výtržníků; zdemolovány byly desítky automobilů, hořel i obchod.

 

ČTĚTE VÍCE:

"I když se musíme přizpůsobit globalizaci, neznamená to, že bychom se měli vzdát všeho, čeho jsme v sociální úrovni dosáhli," namítá jedna z protestujících studentek, devatenáctiletá Harmony.

Proti mladým, nebo pro mladé?

Pravicový premiér Dominique de Villepin po nepokojích na francouzských předměstích vloni na podzim obhajoval nový typ pracovní smlouvy především tím, že pomůže mladým, hlavně mladým imigrantům.

Nezaměstnanost ve Francii dosahuje deseti procent. Mezi mladými je to však dvakrát tolik a mezi mladými imigranty dokonce kolem čtyřiceti procent. A pravicová vláda argumentuje tím, že v jiných zemích, kde je propouštění snadnější - například v Dánsku, je i nezaměstnanost nižší.

Proti CPE jsou ale většinou studenti a odbory, které se bojí ztráty sociálních jistot - a ne mladí imigranti, mezi nimiž je nezaměstnanost více než čtyřicetiprocentní a jejichž nepokoje loni otřásly velkými francouzskými městy.

Francie je přitom i nadále jedním z největších magnetů pro uprchlíky v Evropě: loni zde požádalo o azyl padesát tisíc lidí.

Studenti dvou třetin z 84 francouzských univerzit protestují. Mezi nimi i ti z pařížské Jussieu. Přidávají se k nim i studenti lycejí
Studenti dvou třetin z 84 francouzských univerzit protestují. Mezi nimi i ti z pařížské Jussieu. Přidávají se k nim i studenti lycejí | Foto: Reuters

Imigranti se o CPE nestarají

"Lidé z chudých předměstí tvrdí, že nejisté zaměstnání je lepší než žádné zaměstnání, a tak je tyto protesty moc nezajímají," řekl agentuře Reuters třiadvacetiletý student z největší pařížské univerzity Jussieu Eddy Laib, který protestuje proti CPE, ale také proti tomu, že vláda údajně nenaslouchá.

"Cíl studentů není definitvně poslat ke dnu CPE. Oni nechtějí prožít v zaměstnání nejistotu, nechtějí úplně otevřený pracovní trh," tvrdí profesorka Florence Dupontová.

Příznivci i mezi studenty

Kromě toho, že CPE nechává mladé přistěhovalé Francouze klidnými, i mezi studenty se najdou ti, kterým Villepinova nová pracovní smlouva pro mladé nevadí. Říkají, že by se novému typu pracovního kontraktu měla dát šance.

"Myslím si, že určitá malátnost Francie je realitou. Tato země se dá jen velmi těžko zreformovat," říká třiadvacetiletý student informatiky  z Jussieu Alexandre Lejeune.

"Odbory představují tu část francouzské společnosti, která chce bránit svá privilegia, a výsledkem toho je vzestup extrémních politických sil na obou stranách spektra," myslí si student, který včera v hlasování o prodloužení studentské stávky dal svůj hlas proti.

 

Právě se děje

Další zprávy