Francie buduje "sci-fi armádu". Spisovatelé mají lépe předpovídat budoucí hrozby

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
27. 7. 2019 20:02
Anglický spisovatel Herbert George Wells předpověděl v roce 1914 v knize Osvobozený svět použití atomové bomby. Jeho francouzský kolega Jules Verne zase o téměř padesát let dříve vyslal do vesmíru tříčlennou posádku - fikce v románu Ze Země na Měsíc se v některých směrech podobala skutečné vesmírné misi Apollo 11.
Francouzští vojáci v Mali - ilustrační foto.
Francouzští vojáci v Mali - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ve schopnost věštit budoucnost, jako to uměli "otcové" vědeckofantastické literatury, teď doufá francouzská armáda. Chce rozšířit své řady právě o sci-fi tým.

Cílem tohoto kroku je dokázat v budoucnu lépe odhadnout možné vojenské hrozby cizích států. Francie věří, že experti přes vědeckofantastický žánr se úkolu zhostí lépe než armádní štáby, a to zejména díky svému kreativnímu myšlení.

Vojenské stratégy by mnoho scénářů nikdy nemuselo napadnout, myslí si vládní organizace Agence Innovation Défense (AID). Právě ta o vytvoření nové jednotky informovala.

Tato francouzská agentura, která vznikla teprve loni, má na starosti inovace v oblasti obrany. Podle ní bude nový tým řešit hlavně potenciální situace, kdy by teroristické organizace či cizí státy mohly využít vyspělé technologie.

Děsivější scénáře než v Black Mirror

Jednotka, která se má jmenovat Červený tým, se bude skládat ze čtyř až pěti spisovatelů a futuristů. Ti budou mimo jiné sestavovat "scénáře ohrožení". O konkrétním složení rozhodne spolu s agenturou AID ještě Generální vedení pro mezinárodní vztahy a strategii (Directeur de l'Agence de l'Innovation de Défense), úřad, který taktéž spadá pod francouzské ministerstvo obrany. 

"Rozhodně to nebude Červený tým, kdo bude rozhodovat o vojenské strategii Francie, a už vůbec ne o její obranné politice. Jeho úkolem bude radit agentuře AID s budoucími technologiemi a jejich dopady na vojenskou strategii," uvedl v rozhovoru pro server 20 minutes analytik Bruno Tertrais z Nadace pro strategický výzkum v Paříži.

Podle něj se od budoucích členů týmu očekávají ještě inovativnější scénáře, než jaké přináší populární britský sci-fi seriál Black Mirror z produkce společnosti Netflix.

Kromě sci-fi jednotky i robotická vozítka

Britský server The Independent také připomíná, že Francie není první zemí, která v oblasti bezpečnosti zvažuje pomoc autorů sci-fi literatury. Ve Spojených státech se v době po teroristických útocích z 11. září 2001 objevily spekulace, že si americká Ústřední vojenská služba (CIA) povolala na pomoc spisovatele tohoto žánru, aby tragédiím takového rozměru do budoucna předešla. 

Sci-fi tým není jedinou novinkou v oblasti obrany, kterou se Francie v poslední době pochlubila. Pokrok na poli armádní techniky předvedla například v polovině července na slavnostní přehlídce k dobytí Bastilly. Vynálezce Franky Zapata tu ukázal třeba futuristické vznášedlo podobné dronu zvané Flyboard, diváci mohli přihlížet také řadě nových zbraní schopných zneškodnit dron.

Francouzský prezident Emmanuel Macron taky tento měsíc informoval o zřízení vojenského velitelství ozbrojených vesmírných sil, které se formují i v USA. Zcela nová složka armády se má postavit hrozbám, které mohou vzniknout militarizací vesmíru. 

Francouzská armáda také experimentuje s nasazením dálkově ovládaných robotických vozítek. Ta by měla od příštího roku pomoct vojákům v Mali, kteří tam působí v rámci protiteroristické operace Barkhane.

Video: Svoboda v EU je ohrožena, evropská armáda je naše vize budoucnosti, říká lídr pirátů

Svoboda je ohrožena, rozmáhají se nacionalistická a populistická uskupení, rozmáhají se oligarchové. Vidíme tlaky na uzavírání hranic, říká Kolaja | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy