Lovci obrazů. V FBI je speciální tým agentů, který vyšetřuje krádeže uměleckých děl

Zahraničí Zahraničí
13. 4. 2019 21:02
Členy amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) si lidé většinou představí jako agenty, kteří zatýkají vrahy, pátrají po pachatelích bankovních loupeží a řeší ty nejtěžší zločiny. Mezi zhruba 35 tisíci zaměstnanci FBI ale funguje i malý tým o 22 lidech, který vyšetřuje krádeže uměleckých děl. Například odcizení obrazů, které před desítkami let zabavili nacisté.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nedávno se z dobře odvedené práce této "umělecké jednotky" FBI mohli radovat třeba dědicové francouzského židovského sběratele umění Adolpha Schlosse. Díky ní se jim vrátil obraz holandského malíře Salomona Konincka nazvaný Učenec ostřící brk.

Umělecké dílo ukradli nacisté ve 40. letech minulého století v okupované Francii. Zdobil pak kanceláře nacistického vůdce Adolfa Hitlera v Mnichově. 

Obraz se před dvěma lety objevil v dražbě aukčního domu Christie's, kde si za něj jistý chilský obchodník sliboval slušný finanční obnos. FBI ale dílo vypátrala a díky rozhodnutí soudu se navrátilo potomkům původního vlastníka Schlosse. 

"Důkazy byly skutečně ohromující," vybavuje si vyšetřování nacistické krádeže Chris McKeogh. Ten je jedním z dvaadvaceti členů týmu, který má odcizení uměleckých předmětů na starosti.

Zničené muzeum v Bagdádu

Vyšetřovatelé, kteří v řadách FBI místo vrahů pátrají po ukradeném hodnotném umění, si mezi ostatními kolegy museli nejdřív vybudovat respekt. Původně třináctičlenný tým založil v roce 2004 Robert Wittman. Pro agenturu Reuters vzpomíná, že si se svými svěřenci získal důvěru až poté, co se jim podařilo úspěšně uzavřít několik vyšetřování. 

Dnes už má tým na kontě téměř 15 tisíc vypátraných předmětů v celkové hodnotě skoro 800 milionů dolarů (18 miliard korun). 

Když ho dával Wittman před 15 lety dohromady, částečným důvodem bylo vyrabované irácké Národní muzeum v Bagdádu. Mnoho vzácných muzejních předmětů tehdy zničili nebo odcizili radikálové. V roce 2003, během americké invaze do Iráku, zmizelo více než 15 tisíc památek. 

Americká FBI existenci dvaadvacetičlenné skupiny odůvodňuje také tím, že mnoho z ukradených děl z celého světa často skončí na trhu ve Spojených státech. Pátrání je ale v dnešní době o to složitější, že díky moderním technologiím mohou lidé umělecké kusy i padělky anonymně prodávat na internetu. 

Minulý rok FBI například vypátrala obraz židovského bělorusko-francouzského malíře Marca Chagalla s názvem Othello a Desdemona, který v roce 1988 někdo ukradl sběrateli umění a klenotníkovi Ernestu Hellerovi z jeho domu na Manhattanu v New Yorku. Hellerovi a jeho manželce tehdy zmizely i sochy, koberce, šperky nebo stříbrný servis. 

Krádež filmových střevíčků

Loni slavili kriminalisté úspěch také poté, co objevili odcizený obraz  francouzského impresionisty Augusta Renoira Dvě ženy v zahradě. Ten si nacisté během války odnesli z bankovního trezoru v Paříži. Minulý rok se slavný kus vrátil do rukou vnučky a jediné dědičky původního majitele, pařížského sběratele a obchodníka Alfreda Weinbergera. 

Červené střevíčky, které se objevily ve filmu Čaroděj ze země Oz.
Červené střevíčky, které se objevily ve filmu Čaroděj ze země Oz. | Foto: Reuters

"Lidé si prostě myslí, že to, co děláme, je super," komentuje náplň své práce  speciální agent Tim Carpenter, který na tým dohlíží z centrály FBI ve Washingtonu. Podle něj je vnitřní, a nikoliv pouze finanční hodnota díla tím, co rozhodne, jestli se vyšetřovatelé pustí do pátrání. 

Právě takovou vnitřní hodnotu měl třeba pár rubínových střevíčků, které ve filmu z konce 30. let Čaroděj ze země Oz obula postava Dorotky. Před téměř čtrnácti lety zmizely z Muzea Judy Garlandové v Minnesotě. A ve stejném americkém státě je také loni v létě policie objevila. Podle FBI patří tyto boty k vůbec nejikoničtějším předmětům, které se kdy v nějakém americkém filmu objevily. Jejich hodnota se podle FBI pohybuje kolem sedmi milionů dolarů (158 milionů korun). 

Video: Falešní agenti FBI odhánějí návštěvníky od obrazů s nahotou

Falešní agenti fbi odhánějí návštěvníky od obrazů s nahotou | Video:
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy