Francie a její přísná strategie ke covidu: Přitvrdí vůči neočkovaným, zpoplatní testy

Simone Radačičová Simone Radačičová
14. 7. 2021 20:21
Od srpna si Francouzi zajdou na kávu nebo třeba na oběd do restaurace jen s covidovým pasem. Ten prokáže, že mají dokončené očkování či negativní test anebo v poslední době prodělali covid-19. Očkovaní lidé budou mít ve Francii brzy snazší život než ti, kteří s vakcinací otálejí. Kdo odmítne očkování a chce si zachovat sociální život, bude muset sáhnout hlouběji do peněženky.
Projev Emmanuela Macrona o covidu-19, promítaný v jedné z restaurací ve Francii.
Projev Emmanuela Macrona o covidu-19, promítaný v jedné z restaurací ve Francii. | Foto: Reuters

Francie patří k zemím, kde jsou lidé k očkování jako takovému skeptičtí. Podle studie nevládní organizace Wellcome a společnosti Gallup z roku 2019, jež zkoumala postoj lidí k vakcínám ve 144 zemích světa, si každý třetí Francouz myslí, že vakcíny nejsou bezpečné.

Podobně jako jinde v Evropě se i zde ale šíří nakažlivější varianta koronaviru s názvem delta. Prezident Emmanuel Macron a vláda proto hledají cesty, jak Francouze přesvědčit, aby se nechali očkovat. 

Tato strategie má několik bodů. Například od podzimu budou muset Francouzi za antigenní a PCR testy platit. Zatím není jasné, na kolik vyjdou. Deník Le Parisien ale uvádí, že cizinci ve Francii platí za antigenní test 29 eur (okolo 750 korun) a za PCR test 49 eur (přes 1250 korun). Je možné, že ceny budou od podzimu stejné i pro Francouze. 

Zdarma budou testy pouze pro ty, kterým to předepíše lékař - když budou mít symptomy nákazy nebo oznámí, že byli v kontaktu s nakaženými.  

Vedle toho francouzská vláda rozšíří využití tzv. covidových pasů. Od 21. července se jimi lidé budou prokazovat u vstupu na akce pro více než 50 lidí, tedy například u kin nebo divadel.

Od začátku srpna se Francouzi neobejdou bez pasů ani při návštěvě restaurací, barů a kaváren nebo při delší jízdě autobusem či vlakem. Provozovatelům podniků, kteří své zákazníky a jejich covid pasy odmítnou kontrolovat, hrozí vysoké pokuty. Návrh zákona počítá s odnětím svobody až na jeden rok a pokutou až 45 tisíc eur, což je více než milion korun.

Povinnost pro všechny?

Dalším bodem je povinné očkování pro určité obyvatele. Týkat se bude zdravotníků i pečovatelů v domovech důchodců nebo těch, kteří se starají o zdravotně postižené. "Jestliže jste zdravotník a nejste očkovaný, počínaje 15. zářím nebudete moci dál pracovat a nebudete dál placen," uvedl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

Zatím je proočkovanost u zdravotníků a pečovatelů relativně nízká. Alespoň jednu dávku má 60 procent zaměstnanců v pečovatelských domech a 80 procent soukromých lékařů. 

Macron je dokonce jedním z prvních světových lídrů, kteří naznačili, že vakcinace bude možná časem povinná pro každého. "V závislosti na vývoji situace budeme muset zvážit povinné očkování pro všechny ve Francii," řekl Macron ve svém projevu k národu a vyzval všechny neočkované, aby si co nejrychleji zarezervovali termín.

Rekordní zájem

Macronova strategie, jak podpořit zájem o očkování, zřejmě funguje. Většina Francouzů jeho kroky podporuje - 62 procent dotázaných se v průzkumu společnosti Odoxa-Backbone Consulting pro deník Le Figaro domnívá, že jsou účinné, aniž by byly omezující. 

Krátce poté, co Macron v televizním projevu oznámil nová opatření, navíc výrazně poskočil zájem o očkování. "Zaznamenali jsme i 20 tisíc rezervací za minutu, což je absolutní rekord," řekl pro francouzskou televizi BFMTV Stanislas Niox-Chateau, ředitel platformy Doctolib, přes kterou si lidé rezervují termíny. 

Jen v úterý zdravotníci podali rekordních více než 790 tisíc dávek. Od Macronova projevu v pondělí ve 20 hodin večer si svůj termín našlo 2,24 milionu Francouzů. A další tisíce přibývají. 

Dokončené očkování má nyní 36,8 procenta Francouzů. V Česku je to pro srovnání 36,4 procenta lidí. 

Video: Francouzský lékař kvůli nezájmu o AstraZenecu vyhazuje dávky

Francouzský lékař musí kvůli nezájmu o vakcínu AstraZeneca vyhazovat propadlé dávky. | Video: Twitter/Patrick Vogt
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Kajakářka Galušková postoupila do finále MS ve vodním slalomu

Kajakářka Antonie Galušková postoupila do finále mistrovství světa ve vodním slalomu. Předloňská juniorská mistryně světa obsadila v dnešním semifinále v Bratislavě páté místo. Vypadly naopak olympionička Kateřina Minařík Kudějová a Lucie Nesnídalová. Semifinálovým sítem neprošly ani obhájkyně titulu Eva Tercejlová ze Slovinska a trojnásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Dvacetiletá Galušková postupovala ze druhé kvalifikační jízdy, takže jela v semifinále už jako pátá. Všechny branky projela čistě a neudělala výraznější chybu a dostala se do čela. Nakonec ji předjely jen čtyři ze zbývajících 25 závodnic. Při premiéře na seniorském MS si tak vyjela finále. "Je to úplně neuvěřitelné. Před jízdou jsem na tom nebyla psychicky nejlíp. Půl hodiny před semifinále jsem brečela, protože to pro mě bylo strašně psychicky náročné, ale pak jsem si povídala s tátou a trenérem a natolik mě uklidnili, že jsem mohla jet s klidnou hlavou. A když jsem dojela do cíle, měla jsem z toho dobrý pocit," svěřila se.

Řada kajakářek v semifinále chybovala. Jízda se nevyvedla ani Minařík Kudějové, která po doteku osmé branky ztratila hodně času v protivodné dvacítce a stejně jako na mistrovství Evropy a olympijských hrách skončila před branami finále. "Začátek jsem jela dobře, ale pak mi odešly ruce. Nemohla jsem pořádně zabrat a ztrácela jsem všude," řekla po konečné 15. příčce. Podepsalo se na ní nachlazení, od středy ji trápila rýma. "Ale za ty dva dny jsem se vykurýrovala, dneska jsem už byla fakt dobrá. Ale možná to tam zůstalo," uvažovala.

Nadějně se vyvíjela jízda Nesnídalové, která ale ztratila v závěru a obsadila 18. pozici. Světová šampionka z roku 2019 Tercejlová pádlem odhodila tyčku na deváté brance a dostala padesátisekundovou penalizaci. Australská superhvězda Foxová, která jela jako poslední, po dojezdu figurovala na vedoucí pozici, ale pak dostala padesátisekundovou penalizaci za špatný průjezd dvanácté branky. Nedostala do branky celou hlavu, což rozhodčí potvrdili z videozáznamu.

O finálovou účast nyní bojují kajakáři včetně českého tria Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po střetu s nákladním vozem zemřel na Semilsku v pátek odpoledne zhruba pětadvacetiletý řidič osobního vozu

Tragická nehoda se stala u obce Horka u Staré Paky. ČTK to v sobotu řekl regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský. Okolnosti nehody policie dál šetří. V září je to druhá smrtelná nehoda v Libereckém kraji. 

Další zprávy