Donald Trump a ti druzí. S kým se Joe Biden může utkat o Bílý dům?

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
Aktualizováno 27. 4. 2023 17:15
Americký prezident Joe Biden v úterý oznámil, že se příští rok bude znovu ucházet o Bílý dům. Osmdesátiletý politik tak nyní čeká na svého vyzyvatele z řad republikánů. Tím může být exprezident Donald Trump, který svou kandidaturu oznámil loni v listopadu, přibývají mu ale rivalové. O hlasy konzervativních voličů se uchází i bývalá velvyslankyně při OSN Nikky Haleyová.
Demokratické kandidáty přijel podpořit prezident Joe Biden.
Demokratické kandidáty přijel podpořit prezident Joe Biden. | Foto: Reuters

Joe Biden

Joe Biden po mnoha měsících náznaků a spekulací v úterý oficiálně potvrdil svou kandidaturu. Předvolební kampaň zahájil zveřejněním tříminutového klipu, v němž hovoří o "extremismu" Republikánské strany pod vedením exprezidenta Donalda Trumpa a o potřebě postavit se za demokracii a základní svobody.

"Každá generace zažívá okamžik, kdy se musela postavit za demokracii. Postavit za své základní svobody. Jsem přesvědčen, že tohle je ten náš," uvedl osmdesátiletý prezident. "Otázka, které čelíme, je to, zda v příštích letech budeme mít více svobody, nebo méně. Více práv, nebo méně," říká ve spotu.

I kvůli Bidenovu vysokému věku se spekulovalo, že post nebude chtít obhajovat, uvnitř Demokratické strany se nicméně neobjevil žádný jiný silný kandidát, který by měl šanci voliče oslovit. Americký prezident může podle ústavy sloužit dvě období za sebou a bývá zvykem, že spolustraníci současnou hlavu státu v primárkách nevyzývají. 

 

Právě se děje

Další zprávy