Zemřel generál, který dal popravit "Che" Guevaru. Mělo to vypadat jako smrt v boji

Podívejte se na fotografie z života Ernesta "Che" Guevary.
V sobotu 6. května zemřel ve věku 84 let bolívijský generál Gary Prado Salmón, který v roce 1967 zajal kubánského revolucionáře Ernesta "Che" Guevaru. Den poté byl kubánský revolucionář popraven. Bolívijský voják Mario Terán, který Che Guevaru zastřelil, zemřel loni. Z generála Salmóna se stal národní hrdina, o svém největším úspěchu z roku 1967 napsal knihu Jak jsem zajal Che. V roce 1981 byl postřelen a od té doby musel používat invalidní vozík.
Che Guevara, vlastním jménem Ernesto Guevara, se narodil 14. června 1928 v argentinském přístavním městě Rosario. V roce 1933, kdy tento snímek s malým Ernestem a jeho sestrou vznikl, ještě nikdo netušil, že ze syna architekta a vzdělané ženy z vyšší třídy vyroste jeden z nejvýznamnějších revolučních vůdců Latinské Ameriky.
S rodiči. Po otci Ernestu Guevarovi Lynchovi zdědil irské a španělské kořeny, rodina jeho matky Celie de la Serna y Llosa pocházela ze Španělska.
Che Guevara jako osmiletý chlapec. Fotka je vyříznuta z rodinného snímku z roku 1936, na kterém je Ernesto jediný oblečený, zatímco jeho rodiče i sourozenci na sobě mají plavky. Zřejmě kvůli tomu, že od dětství bojoval s astmatem.
Foto: Youtube.com
Dan Poláček Kateřina Vítková Dan Poláček, Kateřina Vítková
Aktualizováno 9. 5. 2023 9:33
V sobotu zemřel v Bolívii generál Gary Prado Salmón, který 8. října 1967 zajal kubánského revolucionáře Ernesta "Che" Guevaru. Den na to nechal hlavního strůjce kubánské revoluce popravit. Slavnému revolucionáři se stala osudnou snaha šířit levicovou revoluci i v Bolívii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy