Syrská opozice se štěpí, má dva soupeřící vůdce

ČTK ČTK
19. 2. 2014 22:10
Jedna skupina povstalců je podporována Saudskou Arábií, druhá Katarem.
Čekání na evakuaci.
Čekání na evakuaci. | Foto: Reuters

Damašek - Někteří syrští povstalečtí velitelé se bouří proti nedělnímu rozhodnutí sesadit šéfa generálního štábu Svobodné syrské armády (FSA) Sálima Idríse. Oznámili, že budou i nadále bojovat pod jeho velením a že odmítají podléhat jeho nástupci Abdalláhu Bašírovi.

Proti svému sesazení vystoupil i samotný Idrís a prohlásil, že se od této chvíle rozhodl zpřetrhat veškeré své vztahy s exilovou opozicí.

Prohlášení syrských regionálních velitelů i jejich generála odráží rozdrobenost syrské opozice, která je v boji proti režimu prezidenta Bašára Asada čím dál tím nejednotnější, uvedla agentura Reuters.

Soupeří na straně syrské opozice dva rivalové?

Vojenské velení syrské opozice Idríse zprostilo funkce údajně kvůli nespokojenosti s jeho výsledky v bojích proti vládním jednotkám. Vytýkalo mu zejména špatnou distribuci zbraní bojujícím rebelům, chyby ve vedení bojů a přehlížení potřeb vzbouřenců. Podle mnohých analytiků jde ale spíše o projev rivality mezi dvěma skupinami, které se uvnitř opozice zformovaly - jedna je podporována Saúdskou Arábií, druhá Katarem.

Na videu, které se v úterý pozdě večer objevilo na internetu, pět z hlavních vojenských velitelů zastupujících relativně sekulární povstalecké bojovníky uvedlo, že s výměnou Idríse nesouhlasí.

"Považujeme sesazení náčelníka generálního štábu za neplatné a nelegitimní," uvedl Fatí Hásún, velitel FSA pro centrální část Sýrie. "Žádná skupina, jež nesídlí přímo v Sýrii, nemá právo přijímat tak zásadní rozhodnutí, které je navíc v rozporu s názory lidí pohybujících se přímo v centru dění," dodal Hásún s narážkou na to, že o změně povstaleckého velení rozhodla exilová opozice.

Jeden z mužů na videu, Muhammad Abúd, velitel syrské východní fronty, pro Reuters uvedl, že vojenští vůdci mají v plánu setkat se s Idrísem v Turecku a prodiskutovat s ním další kroky.

Na videozáznamu z dnešního dne již hovoří samotný Sálim Idrís a uvádí, že po konzultacích s 15 dalšími veliteli se rozhodla celá tato skupina přerušit své vztahy s exilovým politickým vedením, tedy s opoziční Národní koalicí sil revoluce a syrské opozice (NCSROF), kterou vede Ahmad Džarba.

Sesazený generál sedí na záznamu u stolu obklopený muži ve vojenském oblečení. Ve svém předem připraveném proslovu mimo jiné vyzval všechny povstalce, aby se sjednotili pod jeho velením. Některé členy exilové opozice zároveň obvinil z toho, že rozhodují na základě "osobních a individuálních zájmů". Jak poznamenala agentura Reuters, jaký vliv by Idrísův krok mohl mít na boje v Sýrii a činnost opozice, se nedá odhadovat.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy