Hlad jako zbraň. Uprchlíci v Sýrii musí lovit psy a kočky

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
10. 3. 2014 17:00
V uprchlickém táboře Jarmúk na předměstí Damašku zemřelo na podvýživu na 128 lidí.
Fronta na příděly jídla z humanitární pomoci v Jarmúku, konec ledna 2014.
Fronta na příděly jídla z humanitární pomoci v Jarmúku, konec ledna 2014. | Foto: REUTERS/UNRWA/Handout via Reuters

Damašek - Zbývá už jen několik dní, než občanská válka v Sýrii završí třetí rok svého trvání. A situace na mnoha místech je stále kritická, nebo se dokonce zhoršuje.

Jako v palestinském uprchlickém táboře Jarmúk na předměstí Damašku, který už přes rok obléhají vládní jednotky. Místní populaci odřízly od dodávek potravin i základních zdravotnických potřeb.

Tábor Jarmúk

Palestinci čekají na dodávky humanitární pomoci v táboře Jarmúk. 25. února 2014

Zastavěná plocha o 2 km čtverečních na jižním okraji Damašku.

Tábor byl vybudován jako útočiště pro Palestince, kteří prchali před arabsko-izraelskou válkou v roce 1948.

Před vypuknutím občanské války žila v Jarmúku největší palestinská uprchlická komunita v zemi.

V roce 2012 se do Jarmúku uchýlili opoziční bojovníci, vládní jednotky tábor obléhají od prosince téhož roku.

Většina ze 180 tisíc Palestinců z tábora uprchla. Podle odhadů v něm zůstalo uvězněno 17 až 20 tisíc palestinských a syrských uprchlíků.

Od loňského července vládní síly zablokovaly jakýkoli přístup do tábora, s výjimkou nepravidelných dodávek základních potřeb.

Od loňského července, kdy ozbrojenci režimu prezidenta Bašára Asada svůj nátlak na tábor vystupňovali, zemřely v jeho útrobách téměř dvě stovky lidí.

Na 128 z nich přitom podlehlo vyhladovění, uvádí nejnovější zpráva organizace Amnesty International (AI).

"Syrské síly se dopouštějí válečných zločinů tím, že používají hladovění civilistů jako válečnou zbraň," řekl Philip Luther, vedoucí pracovník AI pro Blízký východ a severní Afriku.

"Život v Jarmúku je pro zoufalé civilisty, kteří se hladoví ocitnou uvězněni v koloběhu utrpení bez možnosti úniku, stále více neúnosný," doplnil s tím, že situace v Jarmúku je "zhmotněním hororového příběhu".

60 procent lidí trpí podvýživou

Podle informací lidskoprávní organizace trpí v Jarmúku v současnosti podvýživou nejméně 60 procent tamní populace. Ovoce ani zeleninu neviděli lidé už dlouhé měsíce a cena rýže se vyšplhala na alarmujících 100 amerických dolarů za kilogram (přibližně 2000 korun).

Lidé se ze zoufalosti živí i nejedlými či jedovatými rostlinami či psím a kočičím masem. Při honbě za jídlem na ně navíc útočí ostřelovači.

Přerušované dodávky zásob, které se do oblasti snaží dopravit humanitární pracovníci, nestačí. Navíc i ty opět přerušily poslední boje. Tábor je kromě toho od loňského dubna bez elektřiny.

Pěšáci ve "smrtící hře"

"S civilisty je v Jarmúku zacházeno jako s pěšáky ve smrtící hře, nad níž nemají žádnou kontrolu," uvedl Luther.

Foto: Reuters

Opakovaným náletům a ostřelování těžkými zbraněmi padají za oběť civilní budovy, včetně škol a nemocnic, které často slouží jako útočiště právě pro takzvaně "vnitřně přesídlené lidi", tedy uprchlíky v rámci státu.

"Nevybíravé útoky na civilní oblasti, které vedou k úmrtí a zranění, jsou válečným zločinem. Opakované údery na silně osídlené oblasti, z nichž civilisté nemají možnost úniku, ukazují nemilosrdný postoj a bezohledné pohrdání těmi nejzákladnějšími zásadami mezinárodního humanitárního práva," dodal Luther.

Cílení na lékaře a zdravotníky

Situace v Jarmúku je podle něj zoufalá a úmrtí se množí. "Katastrofické humanitární krizi" stále čelí tisíce lidí. Nejvíce trpí děti a starší lidé. Objevily se i zprávy o ženách, které umírají během porodů.

Foto: Reuters

Mnohé životy by přitom šlo zachránit, kdyby byla na místě dostupná náležitá lékařská péče. Jenže právě lékaři jsou podle AI častým cílem útoků.

Většina nemocnic byla uzavřena, došly jim i ty nejzákladnější zásoby. Vládní vojáci navíc údajně část zásob vyrabovali a ukradli i sanitky.

Cílení na zdravotnický personál je podle Luthera válečným zločinem a všichni účastníci konfliktu by od něj měli upustit.

"Obléhaní Jarmúku je v podstatě kolektivním potrestáním pro civilní obyvatelstvo. Syrská vláda musí okamžitě ukončit obléhání a dovolit humanitárním organizacím volný přístup k trpícím civilistům," doplnil Luther.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy