OSN: V Sýrii zabíjely chemické zbraně z Asadových skladů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
5. 3. 2014 18:05
Vyšetřovatelé OSN předložili Radě bezpečnosti OSN nové důkazy o loňských útocích.
Občanská válka v Sýrii způsobila humanitární katastrofu. Země je v troskách.
Občanská válka v Sýrii způsobila humanitární katastrofu. Země je v troskách. | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Chemické zbraně použité při dvou loňských útocích v Sýrii pocházely ze skladů armády prezidenta Bašára Asada.

Dospěli k tomu vyšetřovatelé Spojených národů, kteří o tom ve středu zpravili Radu bezpečnosti OSN.

Odpovědnost za útoky na sebe dosud navzájem svalovaly syrská armáda a opozice.

Sýrii kvůli nim loni hrozil odvetný útok připravovaný Spojenými státy. Damašek se mu ale vyhnul, protože přistoupil na zničení svého chemického arzenálu.

Vyšetřovací tým OSN vedený Brazilcem Paulem Sérgiem Pinheirem už ve své loňské zprávě dokázal, že v Sýrii byly použity chemické zbraně, což Damašek a jeho spojenci původně popírali.

O původu použitých látek však panovaly pochybnosti. V nejnovější zprávě nicméně stojí, že při loňském útoku spáchaném 21. srpna v Ghútě u Damašku a také při březnovém útoku na Chán al-Asal u Aleppa byly použity chemikálie shodných vlastností. To ukazuje na armádu.

"Vzhledem k povaze, kvalitě a množství použitých látek je jasné, že útočníci měli přístup do skladů chemických zbraní syrské armády a měli také vybavení a znalosti o tom, jak bezpečně manipulovat s velkým množstvím chemických látek," stojí ve zprávě.

V obležení zůstává na 250 000 lidí

Zprávy o použití chemických zbraní v konfliktu vyvolaly loni široká diplomatická jednání, která v září završilo přijetí rezoluce Rady bezpečnosti. Ta akci odsoudila, zakázala syrskému režimu vyrábět i skladovat chemické zbraně a nařídila Damašku spolupracovat při jejich likvidaci.

Vyšetřovatelé OSN ve středu zároveň Radě pro lidská práva předali zprávu hodnotící celkově situaci v Sýrii. Odsuzují v ní například obléhání jako vojenskou metodu používanou pro získání území. V obležení je podle ní na různých místech asi 250 000 lidí, kteří čelí pravidelnému bombardování dělostřelectva a letectva. Nedostává se jim potravin, léků a zdravotní péče.

OSN ustavila vyšetřovací komisi v září 2011, tedy asi půl roku po začátku syrských nepokojů, které mají na kontě podle opozičních zdrojů 140 000 mrtvých. Syrské úřady vyšetřovatelům nedaly povolení ke vstupu do Sýrie, takže jsou zprávy založeny na výpovědích svědků, na satelitních fotografiích a informacích poskytovaných organizacemi působícími v Sýrii.

Skupina od července získala přes 560 nových svědectví a na zatím nepublikovaný seznam osob obviněných z páchání válečných zločinů připojila další jména.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy