OSN: V Sýrii zabíjely chemické zbraně z Asadových skladů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
5. 3. 2014 18:05
Vyšetřovatelé OSN předložili Radě bezpečnosti OSN nové důkazy o loňských útocích.
Občanská válka v Sýrii způsobila humanitární katastrofu. Země je v troskách.
Občanská válka v Sýrii způsobila humanitární katastrofu. Země je v troskách. | Foto: Reuters

Ženeva/Damašek - Chemické zbraně použité při dvou loňských útocích v Sýrii pocházely ze skladů armády prezidenta Bašára Asada.

Dospěli k tomu vyšetřovatelé Spojených národů, kteří o tom ve středu zpravili Radu bezpečnosti OSN.

Odpovědnost za útoky na sebe dosud navzájem svalovaly syrská armáda a opozice.

Sýrii kvůli nim loni hrozil odvetný útok připravovaný Spojenými státy. Damašek se mu ale vyhnul, protože přistoupil na zničení svého chemického arzenálu.

Vyšetřovací tým OSN vedený Brazilcem Paulem Sérgiem Pinheirem už ve své loňské zprávě dokázal, že v Sýrii byly použity chemické zbraně, což Damašek a jeho spojenci původně popírali.

O původu použitých látek však panovaly pochybnosti. V nejnovější zprávě nicméně stojí, že při loňském útoku spáchaném 21. srpna v Ghútě u Damašku a také při březnovém útoku na Chán al-Asal u Aleppa byly použity chemikálie shodných vlastností. To ukazuje na armádu.

"Vzhledem k povaze, kvalitě a množství použitých látek je jasné, že útočníci měli přístup do skladů chemických zbraní syrské armády a měli také vybavení a znalosti o tom, jak bezpečně manipulovat s velkým množstvím chemických látek," stojí ve zprávě.

V obležení zůstává na 250 000 lidí

Zprávy o použití chemických zbraní v konfliktu vyvolaly loni široká diplomatická jednání, která v září završilo přijetí rezoluce Rady bezpečnosti. Ta akci odsoudila, zakázala syrskému režimu vyrábět i skladovat chemické zbraně a nařídila Damašku spolupracovat při jejich likvidaci.

Vyšetřovatelé OSN ve středu zároveň Radě pro lidská práva předali zprávu hodnotící celkově situaci v Sýrii. Odsuzují v ní například obléhání jako vojenskou metodu používanou pro získání území. V obležení je podle ní na různých místech asi 250 000 lidí, kteří čelí pravidelnému bombardování dělostřelectva a letectva. Nedostává se jim potravin, léků a zdravotní péče.

OSN ustavila vyšetřovací komisi v září 2011, tedy asi půl roku po začátku syrských nepokojů, které mají na kontě podle opozičních zdrojů 140 000 mrtvých. Syrské úřady vyšetřovatelům nedaly povolení ke vstupu do Sýrie, takže jsou zprávy založeny na výpovědích svědků, na satelitních fotografiích a informacích poskytovaných organizacemi působícími v Sýrii.

Skupina od července získala přes 560 nových svědectví a na zatím nepublikovaný seznam osob obviněných z páchání válečných zločinů připojila další jména.

 

Právě se děje

Další zprávy