Foto: Vesnice zlatokopů a teď těžaři. Amazonský prales trpí, Brazílie otevřela jeho chráněnou část

Foto: Vesnice zlatokopů a teď těžaři. Amazonský prales trpí, Brazílie otevřela jeho chráněnou část
Amazonský prales leží na přibližně 5 500 000 kilometrů čtverečních, ze kterých se 60 procent nachází na území Brazílie.
Žije v něm na 2000 druhů ptáků a savců, včetně tohoto ibise rudého. Kromě nich ale prales obývají i domorodci. Zhruba stovka kmenů se navíc ještě nikdy nesetkala s okolní civilizací.
Pro domorodé obyvatelstvo tak představují obrovské nebezpečí těžaři, kterých v pralese nyní výrazně přibude. Nový brazilský dekret totiž povoluje těžbu v oblasti Renca, ve které leží i pás civilizací nedotčené přírody.
Další nebezpečí pro domorodce představují nelegální zlatokopové, kteří v pralese hledají zlato. Často tu bydlí s celými svými rodinami.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
25. 9. 2017 20:30
Brazilský amazonský prales a jeho obyvatele ohrožují těžaři a nelegální zlatokopové. Stát totiž povolil těžbu v civilizací doposud nedotčené části pralesa. Zákon, který otevřel zhruba 46 tisíc kilometrů čtverečních panenské přírody těžařům, podepsal na konci srpna prezident Michel Temer. Chráněnou oblast, která je známá pod názvem Renca, založila vládní junta v roce 1984, aby uchránila národní bohatství před cizími mocnostmi. Nyní má stejná oblast přilákat zahraniční investory. Žijí v ní ale domorodci, pro které by to mohlo znamenat katastrofu. Podívejte se, jak vypadá život v amazonském pralese.
 

Právě se děje

Další zprávy