Foto: Vesnice zlatokopů a teď těžaři. Amazonský prales trpí, Brazílie otevřela jeho chráněnou část

Foto: Vesnice zlatokopů a teď těžaři. Amazonský prales trpí, Brazílie otevřela jeho chráněnou část
Amazonský prales leží na přibližně 5 500 000 kilometrů čtverečních, ze kterých se 60 procent nachází na území Brazílie.
Žije v něm na 2000 druhů ptáků a savců, včetně tohoto ibise rudého. Kromě nich ale prales obývají i domorodci. Zhruba stovka kmenů se navíc ještě nikdy nesetkala s okolní civilizací.
Pro domorodé obyvatelstvo tak představují obrovské nebezpečí těžaři, kterých v pralese nyní výrazně přibude. Nový brazilský dekret totiž povoluje těžbu v oblasti Renca, ve které leží i pás civilizací nedotčené přírody.
Další nebezpečí pro domorodce představují nelegální zlatokopové, kteří v pralese hledají zlato. Často tu bydlí s celými svými rodinami.
Foto: Reuters
Zahraničí Zahraničí
25. 9. 2017 20:30
Brazilský amazonský prales a jeho obyvatele ohrožují těžaři a nelegální zlatokopové. Stát totiž povolil těžbu v civilizací doposud nedotčené části pralesa. Zákon, který otevřel zhruba 46 tisíc kilometrů čtverečních panenské přírody těžařům, podepsal na konci srpna prezident Michel Temer. Chráněnou oblast, která je známá pod názvem Renca, založila vládní junta v roce 1984, aby uchránila národní bohatství před cizími mocnostmi. Nyní má stejná oblast přilákat zahraniční investory. Žijí v ní ale domorodci, pro které by to mohlo znamenat katastrofu. Podívejte se, jak vypadá život v amazonském pralese.
 

Právě se děje

před 1 minutou

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy