Amazonští indiáni jsou v ohrožení. Dřevorubci a zlatokopové se nezastaví ani před vraždami

ČTK ČTK
12. 9. 2017 19:14
Poslední případy vražd domorodců z dosud neznámého kmene v Amazonském pralese opět napřímily pozornost na stále větší brutalitu, s kterou v oblasti postupují dřevorubci a zlatokopové. Místní kmeny jsou vůči nim prakticky bezbranné, Brazílie navíc snížila rozpočet na jejich ochranu.
Amazonský pralec - ilustrační foto.
Amazonský pralec - ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Rio de Janeiro - Zlatokopové v Amazonském pralese představují čím dál větší nebezpečí pro domorodce, protože brazilská vláda snížila rozpočet na ochranu těchto kmenů. S odkazem na místní úřady a ochránce lidských práv na to upozornila agentura Reuters.

Federální prokurátor v brazilském státě Amazonas tento týden zahájil vyšetřování vražd deseti domorodců z dosud nekontaktovaného kmene. V rezervaci Vale do Javari blízko hranice s Peru je minulý měsíc zřejmě zastřelili těžaři zlata.

Místní ochránci lidských práv oznámili, že v oblasti, kde byli domorodci zastřeleni, nedávno přerušila činnost brazilská vládní Národní nadace pro indiány (FUNAI). Domorodci tak zůstali na pospas místním zločincům.

"Případ se vyšetřuje, teď ale nemohu sdělit žádné další informace," řekl federální prokurátor Pablo Beltrand. Pokud by se nejnovější masakr indiánů potvrdil, šlo by o nejtragičtější podobný případ od roku 1993, kdy bylo v Amazonském pralese zavražděno 16 členů kmene Yanomami.

Zaměstnanci FUNAI obdrželi nahrávku, na které je slyšet, jak se těžaři vraždou domorodců vychloubají, uvedl Gustavo Souza z FUNAI.

"V audionahrávce jeden z těžařů řekl 'Víte, já nemířím vedle'," pokračoval Souza a dodal, že domorodci byli zavražděni na břehu řeky a že mezi oběťmi byly ženy a děti.

Ačkoli Vale do Javari je jednou z největších indiánských rezervací v Brazílii, střeží ji jen deset zaměstnanců FUNAI. Ti mají na starosti 85.000 kilometrů čtverečních pralesa, v němž žije nejvíce nekontaktovaných kmenů na světě.

"Půda domorodců je čím dál častěji ohrožována zvenčí a my se obáváme, že situace se bude zhoršovat," řekl Souza.

Mluvčí organizace Survival International Carla de Lello Lorenziová tento názor sdílí. "Tyto kmeny jsou zcela bezbranné. Pokud se těžaři a dřevorubci dostanou na jejich půdu, hrozí domorodcům násilí a nemoci," řekla. Survival International hájí práva amazonských indiánů.

V Brazílii, která je největší zemí Latinské Ameriky, žije mnoho domorodých kmenů. Většina z nich pochází z Amazonie. Brazilský prezident Michel Temer dlouhodobě čelí kritice, že se snaží zrušit ochranu původních obyvatel v částech Amazonie, aby mohl draze prodat jejich území farmářům a velkým společnostem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy