Fotky: Svlečeni a přemoženi. Tak indiáni vyhnali dřevorubce

Fotky: Svlečeni a přemoženi. Tak indiáni vyhnali dřevorubce
Ka'aporští indiáni jsou nespokojeni se státní podporou v zajištění ochrany jejich území od kácení pralesa nelegálními dřevorubci. Proto posílají své bojovníky, aby vlastními silami vyhnali z oblasti všechny těžaře, které objeví, a sledovali jejich tábory.
Indiáni z brazilského domorodého kmene Ka'apor jsou spolu s dalšími čtyřmi kmeny oprávněnými obyvateli a strážci území Alto Turiacu, nedaleko obce Centro do Guilherme v severovýchodní části státu Maranhaõ v Amazonii.
Ka'aporští bojovníci zvedají do výšky zbraně a vydávají se z vesnice Waxiguy Renda hledat lesní dělníky v amazonském pralese.
Lidé z kmene podávají luky a šípy svým kmenovým bojovníkům v nákladním autě projíždějícím za nelegálními dřevorubci přes vesnici Ximborenda.
Foto: Reuters
Aktuálně.cz Reuters Aktuálně.cz, Reuters
8. 9. 2014 11:50
Ka'aporští indiáni posílají své bojovníky, aby vlastními silami vyhnali nelegální dřevorubce z oblasti amazonského pralesa.

Ka'apor je etnická skupina domorodých Brazilců, kteří žijí v chráněné oblasti ve státě Maranhão v Brazílii, což je značně odlesněná oblast amazonského pralesa. Zatím se jim ale dařilo jejich území chránit.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 53 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy