Foto: Putin odhalil pomník, Babiš mluvil s přeživšími. Lídři si připomněli holokaust

Andrej Babiš (ANO) si promluvil s ženami, které přežily holokaust.
Jde už o pátý ročník fóra, letošní setkání je však dosud největší. Větší počet světových lídrů Izrael hostil jen při státních pohřbech bývalého premiéra země Jicchaka Rabina a prezidenta Šimona Perese.
Britský deník The Guardian píše, že z bezpečnostních a organizačních důvodu byla uzavřena velká část Jeruzaléma. Americký deník The New York Times dodává, že bezpečnost a plynulost dopravy obstará deset tisíc policistů, tedy až třetina celého policejního sboru. Velitel místní policie uvedl, že jsou připraveni na všechno - od extrémního počasí po sabotáž. Nad místy setkání byla zavedena bezletová zóna týkající se i dronů. Na fotografii je italský prezident Sergio Mattarella s jeho izraelským protějškem Reuvenem Rivlinem.
Na akci mají projev zástupci vybraných zemí - za Spojené státy viceprezident Mike Pence a za Rusko prezident Vladimir Putin. Velkou Británii reprezentuje princ Charles a promluvil také německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který druhou světovou válku označil za německý zločin a omluvil se za holokaust. Projev měli také zástupci Izraele, prezident Reuven Rivlin a premiér Benjamin Netanjahu.
Izraelský prezident se španělským králem Filipem VI.
Foto: ČTK/Opatrný Marek
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 1. 2020 16:57
Pár dní před 75. výročím osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi se v Jeruzalémě koná Světové fórum o holokaustu. Čtvrteční ceremonie se zúčastnilo 45 státníků. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš, který se setkal s českými přeživšími holokaustu.
 

Právě se děje

před 19 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy