Antisemitismus během chanuky. Násilí v domě amerického rabína i graffiti v Londýně

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 12. 2019 19:14
Útočník ve městě Monsey nedaleko New Yorku v noci na neděli pobodal pět lidí v domě židovského rabína. Podle svědků se také snažil proniknout i do nedaleké synagogy, což se mu však nepodařilo. V Londýně se zase na synagoze a několika obchodech objevila o svátku chanuka antisemitská graffiti.
Fotografie z místa činu.
Fotografie z místa činu. | Foto: Reuters

Šéf místní policie oznámil, že ve vazbě je jeden podezřelý, který bude obviněn z pětinásobné vraždy a vloupání. Guvernér státu New York Andrew Cuomo při návštěvě místa činu hovořil o "vnitrostátním terorismu". Úřady ale zatím nepotvrdily, zda byl incident motivován nenávistí k Židům.

"Prožíváme v naší zemi netolerantní období," prohlásil Cuomo před rabínovým domem v Monsey. Americká média upozorňují, že v poslední době v dané oblasti roste počet antisemitsky motivovaných útoků. Podle guvernéra je takováto nenávist "rakovinou" na americkém politickém zřízení.

Nejnovější útok narušil oslavu svátku chanuka, kterého se účastnila asi stovka lidí. Maskovaný pachatel vtrhl do domu v sobotu večer místního času. Podle jednoho ze svědků vytáhl nůž z pouzdra a začal bez varování útočit na přítomné. Pět lidí s různě vážnými bodnými zraněními skončilo v péči lékařů, jednoho z nich útočník bodl šestkrát, uvedla agentura Reuters. Podle představitelky místní židovské organizace byl mezi pobodanými i rabínův syn.

Útočník následně z domu uprchl a snažil se dostat do přilehlé synagogy. Lidé, kteří byli uvnitř, však podle svědků zřejmě slyšeli výkřiky z domu rabína, a zamkli proto dveře, aby se agresor nemohl dostat dovnitř.

K zatčení podezřelého výrazně přispěl svědek, který oznámil vyšetřovatelům poznávací značku auta ujíždějícího z místa činu. Strážci zákona pak vozidlo vypátrali, když přijíždělo do New Yorku. Zadrženým mužem je podle policie 37letý Grafton Thomas z obce Greenwood Lake ležící severozápadně od Monsey.

Fotografie z místa činu.
Fotografie z místa činu. | Foto: Reuters

Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová uvedla, že ji incident "hluboce znepokojil". "Máme tady nulovou toleranci pro nenávistné činy jakéhokoli druhu," napsala na Twitteru. Incident odsoudil i starosta New Yorku Bill de Blasio. "Nenávist v našem městě nemá místo," napsal na Twitteru s tím, že se jedná o útok na všechny obyvatele New Yorku.

Vyšetřovatelé o pozadí večerního útoku nechtěli spekulovat, guvernér Cuomo ale měl ve věci poměrně jasno. "Vídáme vážné zločiny motivované nenávistí, se kterými bojujeme, ale tohle, myslím, zachází ještě dál, Myslím, že je to teroristický čin. Myslím, že jde o vnitrostátní terorismus. Jejich cílem je vyvolat strach," citovala jej agentura AFP.

Okres Rockland, kde se incident udál, sestává z pěti měst severozápadně od New Yorku, v nichž žije přes 300 000 lidí. Asi 31 procent z místních obyvatel je židovského vyznání, v oblasti je také velký počet ultraortodoxních židovských komunit.

Útoků na židovské obyvatelstvo v regionu v poslední době přibývá. V pátek policie zesílila hlídky ve čtvrti Brooklyn kvůli údajně "znepokojivému" nárůstu násilných antisemitských incidentů. Policie také stále vyšetřuje útok z letošního listopadu, kdy byl před synagogou na předměstí New Yorku pobodán ultraortodoxní žid. V případu zatím nikoho neobvinila a neuvedla ani, zda se jednalo o zločin z nenávisti.

"Antisemitismus přetrvává i v Londýně"

V londýnské čtvrti Camden se na synagoze a několika obchodech, celkem na devíti místech, objevila o svátku chanuka antisemitská graffiti. Neznámý pachatel na zdi nastříkal Davidovu hvězdu a číslice devět a jedenáct, jimiž odkazuje na konspirační teorii, že teroristickými útoky z 11. září 2001 v New Yorku stojí židé. Policie věc vyšetřuje jako rasově motivovaný zločin z nenávisti, informoval list The Guardian.

"Dokazuje to, že antisemitismus mezi námi přetrvává," napsal o incidentu na sociálních sítích Výbor zástupců britských Židů. "Doufáme, že se ve věci bude konat a že se pachatelé najdou a budou potrestáni. Zkusme v roce 2020 společnými silami antisemitismus vymýtit," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy