Netanjahu: Navždy si budeme pamatovat, že Osvětim osvobodila Rudá armáda

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 1. 2020 14:00
Ruský prezident Vladimir Putin se v Jeruzalémě zúčastnil odhalení nového památníku, který připomíná více než dvouleté obléhání sovětského Leningradu (dnešního Petrohradu) nacisty za druhé světové války.
Vladimir Putin a Benjamin Netanjahu na otevření památníku obětem holokaustu v Jeruzalémě.
Vladimir Putin a Benjamin Netanjahu na otevření památníku obětem holokaustu v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

Předtím při setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem označil holokaust za "společnou tragédii" a řekl, že 40 procent Židů zavražděných během druhé světové války tvořili sovětští občané. Historici přitom uvádějí, že ze Sovětského svazu pocházel zhruba jeden milion z celkových šesti milionů zabitých Židů, upozornila agentura AP.

"Sověti a Rusové zažili během války mnoho utrpení," řekl Putin. "Rudá armáda nejenže osvobodila Osvětim, ale významným dílem přispěla i k vítězství nad nacisty," citoval ruského prezidenta deník Haarec.

V projevu před památníkem, který má podobu hořící svíce, Putina podpořil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který řekl, že obyvatelé Leningradu dali světu lekci v "odvaze a nezdolnosti". "Budeme si navždy pamatovat, že to byli vojáci Rudé armády, kteří otevřeli brány Osvětimi," dodal.

Agentura DPA rovněž upozornila na věty, které ruský prezident zapsal do pamětní knihy fóra o holokaustu, které se dnes koná v Jeruzalémě. "Existují tu pokusy překrucovat pravdu ohledně druhé světové války a ospravedlňovat agresory a jejich pomocníky. Hanobí se a ničí památníky válečných osvoboditelů," napsal Putin.

Podle AP mohou být Putinova slova chápána jako další příspěvek k současnému sporu o výklad historie, který spolu vedou Moskva a Varšava. Polský premiér tento týden znovu odsoudil opakované pokusy Ruska Polsko vykreslit jako pachatele druhé světové války a ne jako oběť. Tento spor zasáhl i do programu světového fóra o holokaustu, protože pozvánku na něj odmítl polský prezident Andrzej Duda. Fakt, že na pietní akci promluví Putin, a nikoli zástupce Polska, považuje Duda za urážlivý.

Spory s Ruskem ohledně válečných památníků má i Česko. Loni například radnice Prahy 6 rozhodla o přemístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva. Ruské ministerstvo zahraničí označilo české politiky za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Vlnu rozhořčení v Rusku vzbudil i záměr zastupitelstva pražských Řeporyjí zbudovat vzpomínkové místo pro padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády, takzvané vlasovce. Moskva vlasovce považuje za válečné zločince.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy