Netanjahu: Navždy si budeme pamatovat, že Osvětim osvobodila Rudá armáda

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 1. 2020 14:00
Ruský prezident Vladimir Putin se v Jeruzalémě zúčastnil odhalení nového památníku, který připomíná více než dvouleté obléhání sovětského Leningradu (dnešního Petrohradu) nacisty za druhé světové války.
Vladimir Putin a Benjamin Netanjahu na otevření památníku obětem holokaustu v Jeruzalémě.
Vladimir Putin a Benjamin Netanjahu na otevření památníku obětem holokaustu v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

Předtím při setkání s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem označil holokaust za "společnou tragédii" a řekl, že 40 procent Židů zavražděných během druhé světové války tvořili sovětští občané. Historici přitom uvádějí, že ze Sovětského svazu pocházel zhruba jeden milion z celkových šesti milionů zabitých Židů, upozornila agentura AP.

"Sověti a Rusové zažili během války mnoho utrpení," řekl Putin. "Rudá armáda nejenže osvobodila Osvětim, ale významným dílem přispěla i k vítězství nad nacisty," citoval ruského prezidenta deník Haarec.

V projevu před památníkem, který má podobu hořící svíce, Putina podpořil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který řekl, že obyvatelé Leningradu dali světu lekci v "odvaze a nezdolnosti". "Budeme si navždy pamatovat, že to byli vojáci Rudé armády, kteří otevřeli brány Osvětimi," dodal.

Agentura DPA rovněž upozornila na věty, které ruský prezident zapsal do pamětní knihy fóra o holokaustu, které se dnes koná v Jeruzalémě. "Existují tu pokusy překrucovat pravdu ohledně druhé světové války a ospravedlňovat agresory a jejich pomocníky. Hanobí se a ničí památníky válečných osvoboditelů," napsal Putin.

Podle AP mohou být Putinova slova chápána jako další příspěvek k současnému sporu o výklad historie, který spolu vedou Moskva a Varšava. Polský premiér tento týden znovu odsoudil opakované pokusy Ruska Polsko vykreslit jako pachatele druhé světové války a ne jako oběť. Tento spor zasáhl i do programu světového fóra o holokaustu, protože pozvánku na něj odmítl polský prezident Andrzej Duda. Fakt, že na pietní akci promluví Putin, a nikoli zástupce Polska, považuje Duda za urážlivý.

Spory s Ruskem ohledně válečných památníků má i Česko. Loni například radnice Prahy 6 rozhodla o přemístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva. Ruské ministerstvo zahraničí označilo české politiky za iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem. Vlnu rozhořčení v Rusku vzbudil i záměr zastupitelstva pražských Řeporyjí zbudovat vzpomínkové místo pro padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády, takzvané vlasovce. Moskva vlasovce považuje za válečné zločince.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy