Foto: Otec a syn zachraňují permafrost na Sibiři. Do boje vyslali koně a bizony

Foto: Otec a syn zachraňují permafrost na Sibiři. Do boje vyslali koně a bizony
Na jednom z nejstudenějších míst planety, 130 kilometrů od ruského arktického pobřeží, se vědec Sergej Zimov snaží zachránit spolu se svým synem permafrost. Věčně zmrzlá půda začíná na některých místech Sibiře tát mimo jiné kvůli klimatickým změnám.
Zimov permafrost studuje na Severovýchodní vědecké stanici v napůl opuštěním městě Čerski v Jakutsku.
Věčně zmrzlá půda, známá také pod anglickým termínem permafrost (vznikl sloučením slov "permanent" a "frosty", neboli stále zmrzlý), se nachází v polárních oblastech a ani v létě nerozmrzá. Je to nejsvrchnější část litosféry, která má alespoň dva roky v kuse teplotu nula stupňů Celsia a méně.
Je potřeba ještě dalšího zkoumání, aby se prokázalo, zda tyto nekonvenční metody mohou být úspěšné v omezení klimatických změn. Ale podobná hustota zvířat, tedy 114 kusů na kilometr čtvereční, by měla být proveditelná po celé Arktidě, argumentuje výzkum Zimovových. Zobrazit 25 fotografií
Foto: Reuters
Dominika Perlínová Reuters Dominika Perlínová, Reuters
14. 11. 2021 20:04
Dvojice Rusů se snaží na Sibiři zastavit tání permafrostu, tedy věčně zmrzlé půdy. Vsadili na množení bizonů, koní a dalších velkých býložravců. Chtějí tak vytvořit podobný ekosystém jako z doby ledové. Vědecká studie potvrzuje, že experiment úspěšně zpomaluje vliv globálního oteplování.

Více o projektu Zimovových najdete v časopise Nature.

 

Právě se děje

Další zprávy