Vypadá jako Mars, ale není to Mars. Vědci testují výbavu astronautů v rudém kráteru

Vypadá jako Mars, ale není to Mars. Vědci testují výbavu astronautů v rudém kráteru
Skupina šesti "analogových astronautů", což je výraz používaný k popisu lidí, kteří na Zemi simulují podmínky dlouhé mise ve vesmíru, bude v této stanici žít odříznuta od okolního světa do konce října. Ven přitom budou smět jen ve skafandrech, jako by byli na Marsu.
Rakouské vesmírné fórum, což je soukromá organizace tvořená leteckými specialisty, již zorganizovalo dvanáct podobných misí, naposledy v Ománu v roce 2018. Na zřízení solární energií poháněné základy spolupracovalo s izraelským výzkumným centrem D-MARS.
Rakouské vesmírné fórum ve spolupráci s izraelskou vesmírnou agenturou vybudovalo prototyp základny, která by sloužila astronautům na rudé planetě. Nachází se v 500 metrů hlubokém a 40 kilometrů širokém kráteru Machteš Ramon v Negevské poušti na jihu Izraele. Mise s názvem Amadee-20 byla původně plánovaná na loňský rok, kvůli pandemii covidu-19 ale byla odložena.
"Soudržnost skupiny a jejich schopnost spolupracovat bude pro přežití na Marsu klíčová," poznamenal Grömer. "Je to jako manželství, s tím rozdílem, že v manželství můžete odejít, ale na Marsu ne," dodal. Zobrazit 11 fotografií
Foto: Reuters
ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
13. 10. 2021 18:45
V obrovském kráteru v izraelské Negevské poušti začala simulace života na Marsu. Mise, jejíž součástí budou testy technického vybavení a která má studovat dopad izolace na chování astronautů, se účastní šestičlenná skupina z Rakouska, Německa, Izraele, Portugalska, Nizozemska a Španělska. Informuje o tom agentura AFP.
 

Právě se děje

Další zprávy