Fotografie obyvatel Ruské říše mezi lety 1907 až 1915 pořídil fotograf Sergej Michajlovič Prokudin-Gorskij, který se stal v Rusku proslulým po pořízení barevné fotografie spisovatele L. N. Tolstoje. Používal metodu trojbarevné fotografie, kterou postupně zdokonalil. Díky vlastnímu výzkumu si později nechal patentovat reprodukci barevných diapozitivů a projekci barevného filmu.
Okolo roku 1905 si Prokudin-Gorskij naplánoval, že pomocí nových pokročilých postupů pro vytváření barevné fotografie systematicky zdokumentuje ruskou říši. Chtěl tak seznámit školáky po celém Rusku s rozlehlou a rozmanitou historií, kulturou a modernizací v říši.
Fotografoval vždy tři černobílé snímky na skleněné desky, každý přes jiný barevný filtr (červený, zelený a modrý). Jejich spojením se pak zobrazila scéna ve skutečných barvách. Experimentoval i s tvorbou barevné papírové fotografie ze svých záběrů. Postup byl však velmi pracný a zdlouhavý.
V železničním vagónu, speciálně upraveném na temnou komoru, a s podporou cara Mikuláše II. projel Prokudin-Gorskij křížem krážem Ruskou říši, včetně zakázaných oblastí, a nafotil více než 10 tisíc fotografií.
Do fotogalerie vstoupíte kliknutím na úvodní fotku (nahoře).