Carské Rusko před sto lety. Unikátní barevné fotky

Carské Rusko před sto lety. Unikátní barevné fotky
Rok 1911. Poslední emír emirátu Buchara (na území dnešního Uzbekistánu), Muhammed Ali Khan (1880-1944). Slavnostní portrét je pořízený krátce poté, co se emír chopil moci. Jako vládce autonomního městského státu v islámské střední Asii rozhodoval o vnitřních záležitostech svého emirátu jako absolutní monarcha i přes to, že od poloviny 19. století byla Buchara vazalem ruské říše. Po revoluci a se zřízením sovětské moci v Buchaře v roce 1920 uprchl emír do Afghánistánu, kde v roce 1944 zemřel.
Někdy mezi 1907-1915. Na snímku je zachycena uzbecká žena stojící před vchodem do jurty, oděná do tradičních šatů a šperků. Přenosné jurty používaly k bydlení kočovné národy střední Asie. Po dobytí Turkistánu (historické oblasti v Asii rozprostírající se mezi Kaspickým mořem a čínskými hranicemi) v polovině 19. století vyvinula ruská vláda na kočovné národy silný tlak, aby se trvale usadily ve vesnicích a městech.
Rok 1911. Samarkand, starobylé obchodní, intelektuální a duchovní středisko na Hedvábné stezce z Evropy do Číny, zahrnovalo pozoruhodně různorodé obyvatelstvo, včetně Tádžiků, Peršanů, Uzbeků, Arabů, Židů a Rusů. Samarkand, a celý západní Turkistán, byl v polovině 19. století včleněn do Ruské říše a zachoval si svou etnickou rozmanitost. Na snímku židovští chlapci v tradičním oděvu studují se svým učitelem.
Rok 1911. Obchodník na tržišti v Samarkandu (v současnosti druhé největší město v Uzbekistánu) nabízí látky z hedvábí, bavlny a vlny a tradiční koberce. V horní části stánku visí zarámovaná strana koránu. Zobrazit 26 fotografií
Foto: Prokudin-Gorskij/Library of Congress
Martina Křížová Martina Křížová
4. 10. 2014 19:00
Prohlédněte si snímky ze života lidí v Rusku před začátkem první světové války a Říjnovou revolucí. Fotograf Prokudin-Gorskij je pořídil vlastní metodou trojbarevné fotografie.

Fotografie obyvatel Ruské říše mezi lety 1907 až 1915 pořídil fotograf Sergej Michajlovič Prokudin-Gorskij, který se stal v Rusku proslulým po pořízení barevné fotografie spisovatele L. N. Tolstoje. Používal metodu trojbarevné fotografie, kterou postupně zdokonalil. Díky vlastnímu výzkumu si později nechal patentovat reprodukci barevných diapozitivů a projekci barevného filmu.

Okolo roku 1905 si Prokudin-Gorskij naplánoval, že pomocí nových pokročilých postupů pro vytváření barevné fotografie systematicky zdokumentuje ruskou říši. Chtěl tak seznámit školáky po celém Rusku s rozlehlou a rozmanitou historií, kulturou a modernizací v říši.

Fotografoval vždy tři černobílé snímky na skleněné desky, každý přes jiný barevný filtr (červený, zelený a modrý). Jejich spojením se pak zobrazila scéna ve skutečných barvách. Experimentoval i s tvorbou barevné papírové fotografie ze svých záběrů. Postup byl však velmi pracný a zdlouhavý.

V železničním vagónu, speciálně upraveném na temnou komoru, a s podporou cara Mikuláše II. projel Prokudin-Gorskij křížem krážem Ruskou říši, včetně zakázaných oblastí, a nafotil více než 10 tisíc fotografií.

Do fotogalerie vstoupíte kliknutím na úvodní fotku (nahoře).

 

Právě se děje

Další zprávy