Alexander Dubček. Komunista, který měl svatbu v kostele a jehož unesli do Kremlu

Alexander Dubček. Komunista, který měl svatbu v kostele a jehož unesli do Kremlu
Štefan Dubček obdivoval Sovětský svaz. Byl předsedou československé pobočky Interhelpa, mezinárodní organizace, která pomáhala SSSR. Dubčekova rodina v roce 1924 odešla dobrovolně do sovětského Kyrgyzstánu, kde se chtěla zapojit do budování socialismu. Dobrovolníci tam stavěli domy, zakládali pole, budovali továrny. V těžkých hygienických a ekonomických podmínkách.
V roce 1912, kdy se potopil i Titanic, se vydal Štefan Dubček stejně jako tisíce Slováků za prací a vidinou lepšího života do Spojených států. Vydržel tam devět let, v létě 1921 se vrátil domů. Do městečka Uhrovec nedaleko Bánovců nad Bebravou na západě Slovenska. Tehdy už bylo součástí Československa.
Měl ambici stát se prezidentem, ale v rámci vyjednávání uvnitř opozice dostal přednost Václav Havel. Alexander Dubček se musel spokojit s funkcí předsedy Federálního shromáždění. Podle některých svědků, kteří byli přítomni jednání Havla s Dubčekem, to slovenský politik nenesl lehce, ale počítal s tím, že bude ještě kandidovat na prezidenta někdy v budoucnosti. Tento snímek Dubčeka a Havla byl pořízen 24. listopadu v divadle Laterna Magika ve chvíli, kdy se přítomní dozvěděli, že předsednictvo ÚV KSČ včetně generálního tajemníka Miloše Jakeše odstoupilo.
Následně 27. listopadu 1921 se Štefanovi a jeho ženě Pavle narodil v Uhrovci syn Alexander. Přestože byl Štefan Dubček komunista a zakládající člen Komunistické strany Slovenska, malého Alexandera nechal pokřtít v místním evangelickém kostele. Když se v roce 1945 Alexander Dubček ženil (fotografie je přibližně z této doby), měl také svatbu v evangelickém kostele. Zobrazit 44 fotografií
Foto: ČTK
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 5. 1. 2024 9:51
Jeho otec byl nadšeným komunistou a do KSČ vstoupil později i syn. Alexander Dubček nakonec po kariérním žebříčku vystoupal až na pozici prvního tajemníka strany, do které byl zvolen 5. ledna 1968. Stal se také ústřední postavou Pražského jara i sovětské invaze. Připomeňte si život politika, který je dnes uznávaný spíš na Slovensku než v Česku.
 

Právě se děje

Další zprávy