Folk bábušek z Eurovize dobývá Rusko

Alexandra Malachovská, spolupracovnice Aktuálně.cz
30. 7. 2012 10:07
Po stařenkách v lidových krojích je poptávka v klubech i koncertních sálech
Buranovskije babuški (Buranovské babičky) na Eurovizi v Baku.
Buranovskije babuški (Buranovské babičky) na Eurovizi v Baku. | Foto: Reuters

Moskva (od naší spolupracovnice) - V Rusku roste zájem o folklorní soubory penzistů. Po zpívajících stařenkách v lidových krojích a láptích je poptávka ve vesnických klubech i prestižních koncertních sálech.

Tamní showbyznys objevil lukrativní zdroj příjmu díky kolektivu seniorek z udmurtského Buranova pod názvem Buranovskije bábuški (Buranovské babičky). Jejich úspěch na letošní hudební soutěži Eurovize v ázerbájdžánském Baku, kde si skladbou Party For Everybody vyzpívaly druhé místo, motivuje k pěveckým aktivitám soubory staroušků po celé zemi.

Z Buranovských bábušek se mezitím stává obchodní značka, která by se prý mohla stát podobným symbolem Ruska, jako jsou medvědi, balalajky, vodka nebo kaviár.

Yesterday v udmurtštině

Folklorní soubor v Buranově při úpatí Uralu vznikl před 40 lety. Média si ho však všimla teprve, když do svého repertoáru vesničanky zařadily skladby známých ruských rockerů Borise Grebenščikova nebo Viktora Coje.

Po zpívajících stařenkách v lidových krojích a láptích je poptávka ve vesnických klubech i prestižních koncertních sálech.
Po zpívajících stařenkách v lidových krojích a láptích je poptávka ve vesnických klubech i prestižních koncertních sálech. | Foto: Reuters

Později si dokonce troufly na Yesterday od The Beatles nebo na Hotel California od Eagles, ovšem v udmurtštině. Jejich producenti zjistili, že jde o velmi žádanou kompilaci a stařenky se objevily na festivalech v Rusku i v zahraničí.

Než vyhrály domácí kolo Eurovize, zazpívaly si dokonce v Paříži. Obdiv si ženy, z nichž většině je přes 70 let, získaly mimo jiné autentickým projevem i kroji, které jsou prý staré přes sto let. Přestože nemají žádné hudební vzdělání a celý život se věnovaly spíš svým zahrádkám, v Udmurtsku jim po úspěchu na Eurovizi místní vedení udělilo titul "národní umělkyně".

Také jejich koncerty podražily - místo 10 000 eur za koncert už chtějí alespoň dvojnásobek.

Pro mládež, která zapomíná

Díky Buranovským babičkám začaly i další soubory do tradičního repertoáru zapracovávat rockové a popové prvky. To prý přitahuje na jejich koncerty mládež, která kulturu svých předků zapomíná.

Lepší než žebrat, říkají o babičkovském folku posměšně někteří Rusové.
Lepší než žebrat, říkají o babičkovském folku posměšně někteří Rusové. | Foto: Jan Langer

Babičkovský folk převzal například sbor v Baškirsku, který má své Zelimské babičky s repertoárem revoltujícího ruského rockera Jurije Ševčuka nebo moskevské rockové hvězdy Zemfiry. Kritici ovšem varují, že nesourodé spojování folku a popu je pouze kýč, který popírá beztak zanedbávané tradice.

Zatímco za sovětských časů byl zájem o lidovou tvorbu podporovaný státem, od 90. let scénu ovládla spíše pochybná estráda. Tradice udržovaly jen regionální spolky nadšenců, které ovšem neměly prostředky na to, aby prorazily do rádií, televize nebo na moskevská pódia.

"Lepší, než žebrat"

Popěvky "Everybody bum-bum" ze scény Eurovize v Baku vyvolaly nadšené ohlasy nejen v Rusku, ale i v zahraničí. Zároveň si však babičky vysloužily posměšnou kritiku.

"To není obrození folkloru. To je jeho pohřeb. Jejich stáří se pořadatelé vysmívají," tvrdí ve svém blogu duchovní Svjatoslav Ševčenko. "Potěšit ale může to, že bábinky tak chtějí vydělat peníze na výstavbu chrámu ve své rodné vsi. Je to lepší, než žebrat," míní.

Stařenky dosud shromáždily asi 1,5 milionu rublů. Chrám by ale měl stát čtyři miliony s tím, že jeden milion věnuje regionální správa.

Populární název Buranovskije babuški mezitím chtějí využít podnikaví obchodníci. Objevit by se prý mohl na uralských salámech. Potravinářské podniky v Iževsku už údajně zaregistrovaly své značky. To však producenti populárního souboru nechtějí a potravinářům vyhrožují soudem.

Svou "značku" by totiž "bábušky" mohly potenciálně zpeněžit stejně jako slavný konstruktér Michail Kalašnikov, který shodou okolností pochází z Iževsku nedaleko Buranova. "Otec" světově proslulého samopalu před časem propůjčil své jméno výrobcům deštníků, hodinek nebo vodky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy