Bratislava - Slovenská opozice podle očekávání neuspěla ve sněmovně se svým návrhem odvolat premiéra Roberta Fica, jakož i ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Koaliční většina se předsedy vlády při dnešním hlasování zastala, za vyslovení nedůvěry Ficovi nehlasovali ani všichni opoziční poslanci.
Dvě nejsilnější opoziční strany navrhly vyslovit nedůvěru Ficovi hlavně kvůli tomu, že premiér odmítl odvolat ministra vnitra. Opozice žádá Kaliňákův odchod v souvislosti s jeho obchodními aktivitami s kontroverzním podnikatelem, který čelí obnovenému vyšetřování kvůli podezření z daňových úniků.
Členové vlády ani koaliční poslanci se do rozpravy o návrhu odvolat Fica, což by podle ústavy znamenalo pád celé koaliční vlády, vesměs nezapojovali. Po vystoupení Fica ve sněmovně většina ministrů i poslanců vládních stran jednací sál Národní rady opustila a vrátili se až na hlasování.
"Mimořádná schůze je zbytečná, bezdůvodná, přičemž ji organizují nedůvěryhodní lidé s cílem budovat si permanentní politickou imunitu," řekl Fico.
Nejdéle sloužící premiér
Fico je nejdéle úřadujícím premiérem Slovenska, v současnosti stojí v čele třetí vlády. Do funkce premiéra byl znovu jmenován po březnových parlamentních volbách, ve kterých jeho strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) sice přišla o dřívější většinu ve sněmovně, nadále ale zůstala nejsilnější parlamentní stranou.
Koaliční většina ve slovenském parlamentu v podvečer podržela i Kaliňáka. Po hlasování o vyslovení nedůvěry Ficovi poslanci pokračovali v jednání o odvolání ministra vnitra. Schůzi o tomto návrhu opozice sněmovna odstartovala již před letními prázdninami. Vedení parlamentu ji na konci června ale přerušilo poté, co zástupci opozice odmítli z jednacího sálu sněmovny odstranit transparent s nápisem "Slušní lidé platí daně, zloději si žijí za ně" a s fotkami Kaliňáka a zmiňovaného podnikatele.
Slovenská opozice v letních měsících organizovala demonstrace proti Kaliňákovi. Protesty podle průzkumů veřejného mínění nepoznamenaly preference strany Směr-SD, ve které Kaliňák zastává post místopředsedy.
Oslabit by naopak mohla opozice. Jedna z její hlavních tváří, poslanec a exministr vnitra i spravedlnosti Daniel Lipšic po tragické nehodě, při které na začátku týdne autem srazil chodce, oznámil, že se vzdá mandátu. Ztráta poslaneckého mandátu hrozí i lídrovi opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igoru Matovičovi za to, že coby poslanec opakovaně nepozastavil své živnostenské oprávnění. Lipšic i Matovič patří k nejvýraznějším opozičním kritikům Fica.