"Odmítáme formu migračního paktu, kde nám bude někdo přikazovat, že buď přijmeme migranty, nebo zaplatíme pokutu," uvedl Fico. Dodal, že státy by měly mít možnost samy se rozhodnout o formě pomoci ohledně uprchlíků.
Státy EU a europoslanci se v prosinci po letech vyjednávání shodli na pravidlech, která mají přinést efektivnější vyřizování azylových žádostí i návraty odmítnutých žadatelů a rovněž posílit odpovědnost všech zemí za zvládání migrace v unii.
"Pro obě země je důležitá suverenita. Ze strany Maďarska nemáme radost z iniciativ z Bruselu o vytvoření superstátu a vůbec se nám nelíbí iniciativy, které chtějí legitimizovat nelegální migraci," řekl Orbán. Vyjádřil vděk Slovensku za to, že dlouhodobě vysílá své policisty na jih Maďarska k ochraně jeho vnější hranic schengenského prostoru volného pohybu osob.
Fico, kterého s Orbánem spojuje odmítavý postoj k poskytování vojenské pomoci Ukrajině bránící se ruské invazi, také řekl, že bude vyvíjet tlak na českého premiéra Fialu, aby Česko jako předsedající země visegrádské čtyřky co nejrychleji svolalo jednání předsedů vlád této skupiny. Do ní kromě tuzemska, Slovenska a Maďarska patří ještě Polsko. "Považuji za velkou tragédii, že Visegrádská čtyřka byla úmyslně znefunkčněna," prohlásil Fico.
Bratislava a Budapešť podle něj odmítají zrušení práva veta členských států při rozhodováních vyžadujících jednomyslnost.
Z Ficova vyjádření také vyplynulo, že Slovensko a Maďarsko s nevůlí sledují tlak na své vlády ze strany unijních institucí. V této souvislosti Fico zmínil chystanou rezoluci Evropského parlamentu ve věci záměrů slovenské vlády na změny v trestním zákoníku včetně zrušení úřadu speciální prokuratury. Maďarsko je zase s EU ve sporu ohledně dodržování principů právního státu. Podle Fica Orbán bojuje za národně-státní zájmy Maďarska a Slovensko nebude souhlasit s případným návrhem odebrat Maďarsku hlasovací práva v EU.
Orbán po jednání se svým slovenským protějškem také uvedl, že Maďarsko nechce, aby Evropská unie finančně podporovala Ukrajinu ze svého rozpočtu, Budapešť je ale podle něj připravena pomoci Kyjevu z vlastních peněz.
Orbán se dále postavil proti případné pomoci Ukrajině ze společného úvěru EU a pohrozil, že na únorovém mimořádném summitu unie stejně jako loni v prosinci návrh na navýšení unijního rozpočtu na období let 2024 až 2027 a uvolnění dalších 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu korun) pro Kyjev zablokuje.
"Pokud chceme pomoci Ukrajině, musíme to učinit tak, abychom nezpůsobili škodu Evropské unii. Dát 50 miliard eur znamená porušit zásady hospodaření EU. Pokud chceme poskytnout finance Ukrajině, tak mimo rozpočet EU," uvedl Orbán na společné tiskové konferenci s Ficem. Dodal, že když v této záležitosti nedojde v EU k dohodě, bude "nucen tento proces zastavit".
Fico Orbánovy návrhy podpořil. Zopakoval, že podle něj nemá konflikt na Ukrajině vojenské řešení. Ukrajina se od předloňského února brání vojenské invazi Ruska. "Ztratila se schopnost ukrajinské armády vést rovnocenný souboj s Ruskou federací. Mrzí mě, že se Slované zabíjejí kvůli geopolitickým zájmům, které probíhají na tomto území," prohlásil staronový slovenský premiér.