Libye se rozhodla Bulharky popravit

man
19. 12. 2006 11:50
Tripolis - Libyjský soud dnes vyřkl ortel nad pěti bulharskými zdravotními sestrami obviněnými z toho, že stovky dětí nakazily virem HIV.
Soud poslal pět bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře znovu na smrt. Snímek je z dnešního vynesení rozsudku.
Soud poslal pět bulharských zdravotních sester a palestinského lékaře znovu na smrt. Snímek je z dnešního vynesení rozsudku. | Foto: ČTK/AP

Bulharky jsou ve vazbě už od roku 1999. Už před dvěma lety dostaly nejvyšší trest, ale vrchní soud nařídil obnovení procesu.

Spolu se zdravotními sestrami byl odsouzen k smrti i palestinský lékař. Šestice odsouzených se podle jejích obhájců odvolá. 

Padesát mrtvých

Ze 426 dětí, které se nakazily v nemocnici v Benghází na severovýchodě země, zemřelo na AIDS dvaapadesát.

Obžaloba žádala stejně jako při prvním procesu trest smrti a argumentovala mimo jiné tím, že obžalovaní se k úmyslné nákaze již jednou přiznali.

Sestry dnes krátce před vynesením rozsudku.
Sestry dnes krátce před vynesením rozsudku. | Foto: Reuters

Podle obhájců však bylo doznání vynuceno násilím a děti byly virem nakaženy ještě před příjezdem Bulharek v březnu 1998. Příčinou byla nedostatečná sterilizace zdravotnického materiálu v nemocnici v Benghází.

Mezinárodní tým expertů tento měsíc zveřejnil studii v odborném časopisu Nature. Nákaza se podle závěru vědců v nemocnici šířila ještě před příchodem bulharských ošetřovatelek v březnu 1998.

Na osvobození pětice žen naléhá Evropská unie a hrozí, že v opačném případě přehodnotí své vztahy s Libyí.

Odpor v Sofii i Bruselu 

Sofii nahrává, že se od 1. ledna stane členem Evropské unie a bude tak moci vyzvat Brusel k ještě tvrdšímu postupu vůči Tripolisu.

Bulharští politici rozsudek okamžitě odsoudili, přidal se i Evropský komisař pro bezpečnost a spravedlnost Franco Frattini.

"Jsem rozhodnutím soudu šokován," prohlásil eurokomisař s tím, ž stále doufá v osvobození Bulharek. 

Komplikace pro Kaddáfího ? 

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se od roku 2000 snaží zlepšovat vztahy se Západem.

Poté, co se jeho země dostala na začátku devadesátých let do izolace kvůli teroristickému útoku na letadlo společnosti Panam, které explodovalo v roce 1988 nad skotským městečkem Lockerbie. Útok spáchali příslušníci libyjské tajné služby.

Poté se Kaddáfí vzdal tajného jaderného programu a pod mezinárodním dohledem jej ukončil.

Libye tak v uplynulých třech letech navázala diplomatické styky s USA i evropskými státy a obnovila s nimi hospodářskou spolupráci.  Odsouzení Bulharek může tento proces zkomplikovat.

Odškodné Bulharsko odmítá. Zatím 

V evropských diplomatických kruzích se spekuluje o tom, že Kaddáfí možná ženy nakonec pustí výměnou za finanční pomoc libyjskému zdravotnictví.

Tripolis dříve uvedl, že Bulharky budou volné, pokud vyplatí rodinám pozůstalých a postižených odškodné v celkové výši pěti a půl miliardy dolarů. Vláda v Sofii to odmítla.

Pondělní demonstrace v Plovdivu za osvobození sester.
Pondělní demonstrace v Plovdivu za osvobození sester. | Foto: Reuters

Proces provázejí početné demonstrace, na nichž příbuzní nakažených dětí i další lidé žádají tvrdé potrestání všech šesti obžalovaných.

Pro Kaddáfího představuje proces i vnitropolitický problém. Benghází se nachází v regionu, kde existuje silný odpor vůči vládnoucímu režimu. Propuštěním Bulharek by libyjský vůdce riskoval nepokoje.

"Čekal jsem, že je odsoudí. Ale myslím, že teprve teď začne opravdové vyjednávání. Pokud se mají sestry vrátit domů, nechá si za to Libye zaplatit. Bude tlačit na to, aby rodiny zemřelých dětí dostaly odškodné," řek agentuře Reuters George Joffe, expert na libyjskou politiku a historii z univerzity v Cambridge.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy